Randas – tai normalus sužalotų audinių gijimo procesas. Jis užpildo odos, gleivinės, organo ir audinių defektą. Odos randėjimas priklauso nuo amžiaus, sužeidimo tipo (aknės, auskarų, nudegimo ar chirurginių intervencijų), odos tipo, vietos ant kūno, žaizdos gylio ir dydžio. Rando formavimosi procesas gali užtrukti nuo 12 iki 18 mėnesių.
Kokie yra randų tipai?
- Normotrofiniai randai – tai dažniausiai pasitaikantys randų tipai, kai randas praeina visas žaizdos gijimo stadijas taisyklingai. Šie randai suplokštėja ir tampa mažiau pastebimi, kai užgyja.
- Keloidiniai randai – tai stori, netaisyklingos formos, augantys žaizdos vietoje ir išplintantys už žaizdos ribų. Jie dažnai būna raudoni arba tamsesnės spalvos, palyginti su aplinkine oda. Keloidiniai randai susidaro iš kolageno, kurį organizmas gamina užgijus žaizdai. Šie randai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Tačiau dažniau jie būna ant krūtinės, nugaros, pečių ir ausų kaušelių.
- Hipertrofiniai randai – yra panašūs į keloidinius randus. Tačiau jie auga tik žaizdos ribose ir neišplinta už jo ribų. Šie randai taip pat gali atrodyti raudoni, stori ir iškilę.
- Atrofiniai randai – yra apvalios formos, įdubę, dažniausiai nedidelių matmenų. Šie randai gali susiformuoti kai kolageno sintezė yra nuslopusi, o uždegimas mažesnis nei įprastai. Randų dugnas gali būti įvairių tipų: įgaubtas, plokščias ar „V formos“.
Randų šalinimo būdai
Vietinis gydymas
Vietinio poveikio gydymui priskiriami specialus tvarsčiai, geliai, kurie slopina rando jungiamojo audinio augimą, minkština ir lygina rando audinį. Šis gydymas paprastai būna veiksmingesnės žaizdai gyjant arba esant lengviems, naujai susiformavusiems randams. Daugumai žmonių vietinio poveikio priemones reikia naudoti apie kelis mėnesius.
Injekcinės medžiagos
Injekcinės medžiagos veiksmingos gydant hipertrofinius ir keloidinius randus. Jie gali sumažinti rando dydį, sumažinti skausmą, niežulį ir dirginimą. Daugumai žmonių reikia kelių injekcijų.
Injekcijų tipai:
- Kortikosteroidų injekcijos: veikia mažindamos kolageno formavimąsi odoje, todėl gali sumažinti randų dydį ir išvaizdą;
- Krioterapija: skystas azotas arba argono dujos užšaldo perteklinį rando audinį. Krioterapija paprastai taikoma tik nedideliems randams gydyti;
- Hialurono užpildų injekcijos: gali padėti sumažinti po odos paviršiumi esančių randų išvaizdą. Jie veiksmingi gydant hipotrofinius randus (aknės randai).
Odos paviršiaus atnaujinimas
Odos atnaujinimo procedūros atliekamos pašalinant viršutinius odos sluoksnius. Procedūra padeda atskleisti lygesnę, nepažeistą odą, kuri gali pagerinti randų spalvą ir sandarą.
Odos atnaujinimo tipai:
- Cheminis odos šveitimas (pilingas): pašalina viršutinį negyvų ląstelių sluoksnį. Pilingas geriausiai tinka nedideliems ir švelniems randams veido srityje.
- Šviesos arba lazerio terapija: šioms procedūroms naudojama šviesa arba šiluma, kurių metu atjauninama odos ar kūno oda ir šalinami odos smulkus pažeidimai. Lazerinis odos atnaujinimas taipogi gali sumažinti randų sukeliamą dirginimą ir padėti randams atgauti normalią odos spalvą.
- Odos balinimas: odą šviesinančios medžiagos gali sumažinti randų spalvą ir išlyginti odos atspalvį.
Chirurginis randų šalinimas
Kartais operacija būtina dėl didelių, sunkių randų, ypač jeigu randai sukelia skausmą arba trukdo judėti. Operacijos metu gydytojas pašalina susiformavusi randą ir žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais.
Išsami informacija apie randų šalinimą
Kas vyksta prieš operaciją?
Gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti planuojamam gydymui. Rekomenduotina kelias dienas prieš operaciją nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką ir mėlynių atsiradimą. Taipogi svarbu pranešti gydytojui, jeigu esate alergiški vaistams, ypač vietiniam anestetikui.
Kas vyksta operacijos metu?
Gydytojas pažymės specialiu odos markeriu planuojamo pjūvio vietą. Operacija gali būti atliekama vietinėje ar bendroje nejautroje. Toliau naudojant skalpelį arba elektrodą gydytojas atliks pjūvį. Priklausomai nuo rando tipo ir dydžio, gydytojas gali atlikti rando pašalinimą kartu su vietinių audinių plastika. Atlikus rando pašalinimą žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais. Operacijos metu galite jausti nedidelį diskomfortą ir spaudimo jausmą pjūvio srityje.
Kas vyksta po atliktos operacijos?
Po atliktos operacijos gydytojas gali jus stebėti iki 15 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Jeigu operacijos metu jums buvo taikytas vietinis nuskausminimas, jis nesukels Jums nuovargio ar mieguistumo, todėl galėsite patys važiuoti namo. Jeigu operacijos metu buvo taikyta bendra arba regioninė nejautra, pacientui rekomenduojama pasilikti klinikoje tolimesniam stebėjimui ir gydymui.
Po atliktos operacijos rekomenduotina:
- Tausojantis režimas;
- Žaizdos perrišimas;
- Nešlapini žaizdos iki siūlių pašalinimo ir dieną po siūlių pašalinimo;
- Pašalinti siūles po 10-14 dienų, jeigu naudojami siūlai;
- Medikamentinis nuskausminimas.
Gydytojas taipogi paskirs pakartotinę konsultaciją praėjus maždaug dviem savaitėms po operacijos, kad galėtų pašalinti siūles ir įvertinti gydymo rezultatus.
Dažniausiai užduodami klausimai apie randų šalinimą
Kokie yra operacijos šalutiniai poveikiai ar komplikacijos?
- Paraudimas, patinimas ir skausmas operacijos vietoje;
- Kraujavimas;
- Pooperacinė seroma;
- Užsitęsęs žaizdos gijimas;
- Infekcija;
- Nervų pažeidimas;
- Odos hipopigmentacija arba hiperpigmentacija.
Koks yra gijimo laikotarpis po atliktos procedūros?
Žaizdos gijimo laikotarpis priklauso nuo jūsų bendros sveikatos būklės ir gydymo tipo. Vietinio gydymo rezultatai gali pasireikšti po kelių mėnesių. Daugumai žmonių reikia kelių injekcijų arba randų atnaujinimo procedūrų, kad būtų pasiektas tikslas. Tikėtina, kad po randų chirurginio pašalinimo gijimas užtruks iki 2 savaičių. Per šį laikotarpį galėsite užsiimti kasdiene veikla, tačiau galite jausti nežymų diskomfortą. Kad skatintumėte greitesnį gijimą ir išvengtumėte infekcijos, turėtumėte laikytis gydytojo nurodymų.
Svarbu nepamiršti, kad randų šalinimas greičiausiai visiškai nepašalins randų. Aptarkite savo gydymo tikslus su gydytoju, kad užtikrintumėte, jog turite realių lūkesčių dėl rezultatų.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją po atliktos operacijos?
Rekomenduotina pakartotinė konsultacija su gydytoju praėjus maždaug kelioms savaitėms po atliktos operacijos. Gydytojas Jus apžiūrės ir kartu aptarsite rezultatus.