Apgamas – tai ribota dėmelė ar mazgelis, sudarytas iš pakitusių ir proliferavusių ląstelių odoje. Apgamai gali būti įgimti (esantys gimimo metu ar atsiradę iki 1 metų amžiaus) ir įgyti (daugėja iki 40 m., vėliau pradeda mažėti ir savaime išnyksta). Įgytų apgamų atsiradimą provokuoja UV spinduliai. Dauguma apgamų yra gerybiniai ir jų nereikia šalinti. Tačiau turėtumėte reguliariai tikrinti apgamus ir atkreipti dėmesį į bet kokius pokyčius.
Žinant ABCDE odos vėžio požymių kriterijus, Jums gali padėti tikrinant odą namuose:
- A (Asimetrija) – apgamo asimetrija, vieno apgamo pusė nepanaši į kitą;
- B (Kraštas) – nelygūs, neaiškūs, karpyti kraštai;
- C (Spalva) – netolygi spalva, ruda, juoda, pilka raudona ar balta;
- D (Skersmuo) – ne mažesnis negu 6 mm skersmuo;
- E (Evoliucija) – nelygus paviršius, susidaro iškilę židinėliai, didėja skersmuo.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl apgamo?
Kreipkitės į gydytoją, jeigu apgamas:
- Yra skausmingas arba niežti;
- Turi išskyrų arba kraujuoja;
- Didėja arba keičia formą;
- Yra netaisyklingų kraštų;
- Yra netolygių spalvų;
- Atsirado po 30 metų.
Kada šalinami apgamai?
Apgamai yra šalinami esant jų traumavimui arba atipijos požymiams. Gydytojas taipogi gali pašalinti apgamą estetiniai tikslais, jeigu esate nepatenkinti jo vieta ar išvaizda.
Esant apgamo atipijos požymiams rekomenduojamas tik chirurginis gydymo būdas, kurio metu pašalintas darinys siunčiamas į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria darinį ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę.
Apgamų šalinimo būdai
Radiochirurginis apgamų šalinimas
Ši procedūra atliekama vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai (anestetikai) suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamas darinys. Apgamo šalinimui yra naudojamas elektrodas, kuris fiziškai odos neliečia, o pjūvis atliekamas radijo bangomis. Generatorius naudoja 4,0 MHz dažnį, kuris yra daugiau nei 8 kartus didesnis nei elektrochirurginių prietaisų. Šis pjovimas leidžia audiniams gyti su minimaliu pooperaciniu skausmu ir randais, taipogi sutrumpėja operacijos trukmė. Po darinio pašalinimo, sveika oda susiformuoja per savaitę, nepalikdama rando. Naudojant chirurginę radijo dažnio technologiją užtikrinamas neprilygstamas tikslumas, universalumas ir saugumas.
Chirurginis apgamų šalinimas
Chirurginis apgamų šalinimas dažniausiai pasirenkamas įtariant darinio atipiją ar piktybiškumą. Operacija (darinio ekscizija) atliekama vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai (anestetikai) suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamas darinys. Įtariamas darinys yra pašalinimas, o žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais. Toliau pašalintas darinys siunčiamas į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria darinį ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Darinio ekscizijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką. Praėjus 10-14 dienų nuo operacijos, pakartotino vizito metu, pašalinami siūlai ir aptariami galutinio patologinio atsakymo rezultatai.
Apgamų šalinimas lazeriu
Šios procedūros metu gydytojas naudoja lazerį, kuris skleidžia intensyvius šviesos impulsus ir sunaikina apgamą. Esant mažiems apgamams užtenka kelių seansų, kad apgamas būtų sunaikintas. Priklausomai nuo apgamo dydžio, formos ir vietos, procedūra užtrunka apie 10-20 minučių. Apgamų šalinimas lazeriu yra saugus, neskausmingas ir efektyvus metodas norint pasiekti puikius estetinius rezultatus. Šis metodas gali būti labai veiksmingas šalinant apgamus estetiniais tikslais.
Apgamų šalinimas azotu (krioterapija)
Krioterapijos metu apgamas yra pašalinamas naudojant skystą azotą. Skysto azoto temperatūra gali būti iki -196 laipsnių, kad būtų sunaikintos apgamo ląstelės. Dažniausiai krioterapija yra naudojama atliekant karpų arba seborėjinių keratozių šalinimą. Procedūros yra nežymiai skausminga ir gali palikti randą arba nedidelį odos spalvos pakitimą.
Kas vyksta prieš operaciją?
Prieš apgamų šalinimo operaciją gydytojas apžiūri jūsų odą ir atlieka dermatoksopiją, kurios metu įvertina apgamus pagal ABCDE kriterijus. OST Klinikos patyrę gydytojai konsultacijos metu rekomenduos, koks gydymo metodas jūsų atveju yra tinkamiausias. Jūsų gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti planuojamam gydymui. Rekomenduotina kelias dienas prieš operaciją nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką ir mėlynių atsiradimą. Taipogi svarbu pranešti gydytojui, jeigu esate alergiški vaistams, ypač vietiniam anestetikui.
Kas vyksta apgamų šalinimo operacijos metu?
Gydytojas pažymės specialiu odos markeriu planuojamo pjūvio vietą. Jums bus suleista vietinių nuskausminamųjų vaistų (anestetikų) į operacijos vietą, kad nejaustumėte jokio skausmo ir procedūra būtų kuo švelnesnė. Toliau naudojant skalpelį arba elektrodą gydytojas atliks pjūvį. Priklausomai nuo apgamo tipo, gydytojas gali paimti sveikos odos kraštelį, kad užtikrintų, jog būtų pašalintos visos atipinės ląstelės. Pašalinus apgamą, žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais. Procedūros metu galite jausti nedidelį diskomfortą ir spaudimo jausmą pjūvio srityse. Pašalintas darinys siunčiamas į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria darinį ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę.
Kas vyksta po atliktos apgamų šalinimo operacijos?
Po atliktos operacijos gydytojas gali jus stebėti iki 15 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Vietinis nuskausminimas nesukels Jums nuovargio ar mieguistumo, todėl galėsite patys važiuoti namo.
Po atliktos operacijos rekomenduotina:
- Žaizdos perrišimas;
- Nešlapini žaizdos iki siūlių pašalinimo ir dieną po siūlių pašalinimo;
- NVNU esant skausmui;
- Tausojantis režimas;
- Pašalinti siūles po 10-14 dienų, jeigu naudojami siūlai;
- Po 10-12 dienų kreiptis dėl galutinio patologinio atsakymo;
- Apie 2 sav. venkite fizinio krūvio.
Gydytojas taipogi paskirs pakartotinę konsultaciją praėjus maždaug dviem savaitėms po operacijos, kad galėtų pašalinti siūles ir aptari galutinio patologijos atsakymo rezultatus.
Kokie yra apgamo šalinimo operacijos šalutiniai poveikiai ar komplikacijos?
- Paraudimas, patinimas ir skausmas operacijos vietoje;
- Kraujavimas;
- Pooperacinė seroma;
- Randai (kurie gali būti pastebimi arba ne);
- Infekcija;
- Nervų pažeidimas;
- Apgamas gali atsinaujinti;
- Odos hipopigmentacija arba hiperpigmentacija.
Ar apgamų šalinimas skausmingas?
Kad apgamų šalinimas būtų neskausmingas, gydytojas naudos vietinius nuskausminamuosius vaistus (anestetikus). Apgamo šalinimo vietoje galite jausti lengvą diskomfortą, kuris turėtų išnykti po 12-24 valandų.
Koks yra gijimo laikotarpis po atliktos operacijos?
Žaizdos gijimo laikotarpis priklauso nuo jūsų bendros sveikatos būklės ir pašalinto apgamo dydžio. Tikėtina, kad po apgamo pašalinimo gijimas užtruks nuo 1 iki 2 savaičių. Per šį laikotarpį galėsite užsiimti kasdiene veikla, tačiau galite jausti nežymų diskomfortą. Kad skatintumėte greitesnį gijimą ir išvengtumėte infekcijos, turėtumėte laikytis gydytojo nurodymų dėl žaizdos priežiūros.
Kada galėsite grįžti į darbą?
Apgamų šalinimo procedūros yra greitos ir saugios. Po vizito galėsite važiuoti namo ir iš karto grįžti į darbą.