Gimdos kaklelio vėžys – tai yra onkologinė liga, kuri išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Tai yra vienas dažniausių Lietuvos moterims diagnozuojamų onkologinių susirgimų. Dabartiniai skaičiavimai rodo, kad kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas 412 moterų, o 193 nuo šios ligos miršta. Apie 6,1 % bendrosios populiacijos moterų tam tikru metu yra užsikrėtusios gimdos kaklelio ŽPV-16/18 infekcija, o 62,8 % invazinių gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su ŽPV 16 arba 18 tipais. Riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu galima sumažinti dalyvaujant Lietuvos gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje ir skiepydamiesi vakcina, kuri apsaugo nuo ŽPV infekcijos.
Rizikos veiksniai
- Rūkymas;
- Didelis lytinių partnerių skaičius;
- Ankstyvas lytinis aktyvumas;
- Lytiškai plintančios infekcijos;
- Susilpnėjusi imuninė sistema;
- Geriamieji kontraceptikai.
Simptomai
- Kraujavimą iš makšties po lytinių santykių, tarp mėnesinių arba po menopauzės;
- Stipresnis ir ilgesnis nei įprastai menstruacinis kraujavimas;
- Vandeningos, kraujingos išskyros iš makšties, kurios gali būti gausios ir nemalonaus kvapo;
- Dubens skausmas;
- Skausmas lytinių santykių metu;
- Sunkus arba skausmingas šlapinimasis, kartais su krauju šlapime;
- Viduriavimas, skausmas arba kraujavimas iš tiesiosios žarnos tuštinantis;
- Nuovargis, svorio ir apetito praradimas.
Diagnostika
- PAP testas. Atliekant PAP tyrimą, gydytojas akušeris-ginekologas nuo gimdos kaklelio paima ląstelių mėginius. Po to ląstelės ištiriamos laboratorijoje, siekiant patikrinti, ar nėra pakitusių ląstelių.
- ŽPV DNR tyrimas. Atliekant ŽPV DNR testą tiriamos gimdos kaklelio ląstelės, ar jos neužsikrėtusios kuriuo nors iš ŽPV tipų, kurie sukelia gimdos kaklelio vėžį.
Gavus teigiamus tepinėlių rezultatus gali būtu atliekami papildomi tyrimai, kurie leidžia objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę:
- Kolposkopija – tai diagnostinė procedūra, kurios metu gydytojas gali patikrinti ir apžiūrėti gimdos kaklelį ir makšties sienelę. Procedūros metu kolposkopu padidinami audiniai, dengiantys gimdos kaklelį ir makštį. Jei gydytojas pastebi kokių nors pakitimų, jis gali paimti biopsiją (audinio fragmentą) detalesniam ištyrimui.
- Biopsija – tai procedūra, kurios metu paimami keli gimdos kaklelio audinio fragmentai, kurie yra siunčiami į laboratorija, kur gydytojai patologai ištiria audinio fragmentus ir nustato tikslia galutinę patologijos diagnozę. Gimdos kaklelio galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.
Gydymas
Atlikus visus reglamentuotus tyrimus ir nustačius gimdos kaklelio vėžio diagnozę, tolimesnė gydymo taktika aptariama multidisciplininėje komisijoje (MDK), kur įvertinus navikinio proceso išplitimą ir vėžio biologinį potipį, nustatoma tolimesnė gydymo taktika. Gimdos kaklelio vėžio gydymas priklauso nuo: naviko histologinio tipo, naviko išplitimo/stadijos (TNM klasifikacija) prognozinių ir predikcinių veiksnių, amžiaus, ligonio funkcinės būklės, kardiopulmoninės sistemos funkcijos, gretutinių ligų, bei kitų prognozinių veiksnių.
Pagrindiniai gimdos kaklelio vėžio gydymo būdai
Lokalus gydymas
Chirurginis gydymas – gimdos kaklelio vėžio gydymas dažnai pradedamas operacija, priklausomai nuo naviko dydžio ir išplitimo parenkamas tinkamiausias operacini gydymo metodas.
Spindulinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu gimdos kaklelio vėžio ląstelėms naikinti naudojami didelės energijos jonizuojanti spinduliuotė. Gali būti taikomas beveik visų stadijų gimdos kaklelio vėžiui gydyti. Spindulinė terapija yra veiksmingas būdas sumažinti gimdos kaklelio vėžio atkryčio riziką po atliktos operacijos.
Sisteminis gydymas
Chemoterapinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu gimdos kaklelio vėžio ląstelėms naikinti naudojami vaistai. Chemoterapija gali būti taikoma siekiant padidinti išgijimo tikimybę, sumažinti vėžio atsinaujinimo riziką, palengvinti vėžio simptomus arba padėti vėžiu sergantiems pacientams gyventi ilgiau ir užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę. Chemoterapija taipogi yra pagrindinė pažengusio gimdos kaklelio vėžio gydymo priemonė.
Taikinių terapija – vaistai, kurie selektyviai ir tikslingai veikia tam tikras navikinių ląstelių molekules receptorius, stabdo vėžio augimą. Taikinių terapija paprastai derinama su chemoterapija.
Imunoterapinis gydymas – tai gydymas metodas, kurio metu suaktyvinant imunines sistemos veikimo mechanizmus naikinamos piktybinės ląsteles. Imunoterapija padeda imuninės sistemos ląstelėms surasti ir sunaikinti vėžio ląsteles.
Prevencija
Reguliari gydytojo akušerio-ginekologo apžiūra ir citologinis gimdos kaklelio tyrimas (PAP testas) yra svarbiausi prevencijos veiksmai. Kiti svarbus prevenciniai veiksmai yra:
- Skiepijimas nuo ŽPV infekcijos gali sumažinti gimdos kaklelio vėžio ir kitų su ŽPV susijusių vėžinių susirgimų riziką;
- Lytinių santykių metu naudokite prezervatyvus;
- Ribokite lytinių partnerių skaičių;
- Meskite rūkyti ir vartoti tabako gaminius.
Gimdos kaklelio vėžio prevencija Lietuvoje
Šiuo metu Lietuvoje vyksta gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, kuri yra skirta moterims nuo 25 iki 59 metų. Nuo 25 iki 34 m. moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. Nuo 35 iki 59 m. moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (ŽVP) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje.
Reguliarūs apsilankymai pas ginekologą gali padėti laiku nustatyti problemą ir išvengti rimtų sveikatos sutrikimų. "OST KLINIKA" paslaugas teikiantys gydytojai akušeriai-ginekologai ragina moteris rūpintis savo sveikata ir atvykti ginekologinei apžiūrai.
Paruošė med. dr. Edvin Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.