Kolposkopija – tai diagnostinė procedūra, kurios metu gydytojas gali patikrinti ir apžiūrėti gimdos kaklelį ir makšties sienelę. Procedūros metu kolposkopu padidinami audiniai, dengiantys gimdos kaklelį ir makštį. Jei gydytojas pastebi kokių nors pakitimų, jis gali paimti biopsiją (audinio fragmentą) detalesniam ištyrimui.
Gydytojas akušeris–ginekologas gali rekomenduoti atlikti kolposkopiją, jeigu atlikus PAP testą arba atlikus dubens apžiūrą randami įtartini pakitimai. Taipogi kolposkopija rekomenduojama esant teigiamam ŽVP (žmogaus papilomos viruso) testo rezultatui.
Kolposkopija gali padėti diagnozuoti:
- Lytinių organų karpas;
- Gimdos kaklelio uždegimą;
- Gimdos kaklelio darinius, pavyzdžiui, polipus;
- Ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius;
- Gimdos kaklelio vėžį;
- Makšties vėžį;
- Vulvos vėžį.
Kas vyksta prieš kolposkopiją?
Jūsų gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti. Planuojant atlikti biopsija rekomenduotina savaitę prieš procedūrą nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką.
Gydytojas akušeris-ginekologas gali taipogi rekomenduoti:
- Dieną ar dvi prieš kolposkopiją neturėti vaginalinių lytinių santykių;
- Vengti planuoti kolposkopiją mėnesinių metu;
- Dieną ar dvi prieš kolposkopiją nenaudoti tamponų;
- Nėštumo metu gali būti didesnė kraujavimo rizika, jeigu bus atliekama biopsija.
Kas vyksta kolposkopijos metu?
Kolposkopija paprastai trunka nuo 10 iki 20 minučių. Pacientė atsigula ant ginekologinės apžiūros kėdes. Į makštį yra įvedamas plastikinis skėtiklis, kuris praskleidžia makšties sieneles, kad gydytojas akušeris-ginekologas galėtų apžiūrėti ir įvertinti gimdos kaklelį ir aplinkinius audinius. Tyrimo metu gydytojas apiplauna ir nuvalo gimdos kaklelį, kad išryškinti įtartinų ląstelių vietas. Tai gali sukelti deginimo ir dilgčiojimo pojūti, kadangi naudojamas acto tirpalas. Toliau gydytojas akušeris-ginekologas naudoja specialų optinį prietaisą – kolposkopą, kurio pagalba yra padidinimas ir apšviečiamas gimdos kaklelis ir aplinkiniai audiniai.
Kas vyksta biopsijos metu?
Jei gydytojas akušeris-ginekologas randa įtartiną sritį, rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio biopsiją, kurios metu yra paimami keli gimdos kaklelio audinio fragmentai, kurie yra siunčiami į laboratorija, kur gydytojai patologai ištiria audinio fragmentus ir nustato tikslia galutinę patologijos diagnozę. Gimdos kaklelio galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.
Kas vyksta po kolposkopijos?
Po atliktos procedūros gydytojas akušeris-ginekologas gali jus stebėti iki 15 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Jei kolposkopijos metu gydytojas akušeris-ginekologas neatliko biopsijos, po atlikto tyrimo jums nebus jokių veiklos apribojimų. Tą pačią procedūros dieną galėsite grįžti namo. Kitą dieną galite pastebėti nežymų kraujavimą iš makšties.
Jei kolposkopijos metu Jums buvo paimta biopsija, galite jausti:
- Makšties ar vulvos skausmą, trunkantį kelias dienas;
- Nežymų kraujavimą iš makšties, kuris trunka kelias dienas;
- Tamsias išskyros iš makšties.
Esant nežymiam kraujavimui rekomenduojama naudoti įklotus. Savaitę po biopsijos venkite tamponų, prausimosi ir vaginalinių lytinių santykių.
Kolposkopijos šalutiniai poveikiai ir komplikacijos
Dauguma kolposkopijų yra minimaliai invazinės, ir pacientės po jų greitai pasveiksta. Galimos komplikacijos po atliktos kolposkopijos:
- Kraujavimas, kuris yra stipresnis nei įprastai per mėnesines;
- Šaltkrėtis;
- Karščiavimas;
- Stiprus pilvo skausmas.
Jeigu pasireiškia išvardinti simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, stiprus pilvo skausmas, kuo skubiau kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar kolposkopija skausminga?
Kolposkopija sukelia nežymų diskomfortą ir spaudimo jausmą. Taipogi galite jausti lengvą deginimą ar dilgčiojimą, kai plaunamas gimdos kaklelis acto tirpalu.
Per kiek laiko gaunami biopsijos rezultatai?
Paprastai biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra gaunamas po 1-2 savaičių, tačiau tai gali skirtis. Biopsijos rezultatų gavimo trukmei įtakos turi šie veiksniai:
- Apdorojimo laikas;
- Jeigu tyrimui atlikti reikia specialių dažymų ir procedūrų;
- Jeigu patologui reikia ištirti daugiau mėginių;
- Jeigu gydytojui patologui reikia antros nuomonės.
Ką reiškia biopsijos rezultatai?
Biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką. Gydytojas akušeris-ginekologas išsamiai paaiškins ir kartu su Jumis aptars galutinius rezultatus. Jis taip pat aptars, ar jums reikia papildomų tyrimų, operacijos ir (arba) gydymo. Nebijokite užduoti klausimų.