Fibroadenoma: simptomai, diagnostika, gydymas

Fibroadenoma – tai vienas dažniausių nepiktybinių krūties darinių, kuris nedidina krūties vėžio rizikos. Histologiškai fibroadenomą sudaro proliferuojanti fibroblastų stroma ir suspausti kanaliukai, iškloti epitelinėmis ir mioepitelinėmis ląstelėmis. Fibroadenoma randama 25% neturinčių nusiskundimų dėl krūtų patologijos moterų, dažniausiai 15 – 35 metų amžiaus. Fibroadenoma dažniausiai yra apčiuopiamas 1 – 3 cm dydžio aiškių ribų, paslankus, apvalus ar ovalus darinys. 

Simptomai

  • Čiuopiamas darinys krūtyje;
  • Darinys apvalus, aiškiomis, lygiomis ribomis;
  • Darinys paslankus. 

Diagnostika

Apžiūra ir apčiuopa

Gydytojas apžiūri krūtis atkreipiant dėmesį į odos ar spenelio pokyčius ir krūtų simetriją. Po apžiūros gydytojas apčiuopia krūtis ir limfmazgius, esančius apatinėje kaklo dalyje, pažastyse ir patikrina, ar nėra neįprastų krūties darinių ar sustandėjimų. 

Ultragarsinis tyrimas

Ultragarsinis tyrimas yra labai svarbus diagnozuojant gerybinius krūties pakitimus. Šį tyrimą galima taikyti ir jaunesnėms, ir vyresnėms moterims. Ultragarsinis tyrimas aiškiai parodo darinio dydį, formą ir struktūrą. Šis tyrimas parodo ar darinys yra kietos konsistencijos, ar  yra pripildytas skysčio, ar turi piktybiniam navikui būdingų požymių. Ultragarsinis tyrimas nesukelia skausmo ir yra saugus vaikams ir nėščioms moterims. 

Mamografija

Tai krūties audinio vizualizavimas naudojant mažos dozės rentgeno spindulius. Ją dažniausiai rekomenduojama atlikti vyresnio amžiaus moterims, paprastai 45 – 75 metų amžiaus. Jaunesnėms nei 40 metų moterims mamografija paprastai nėra įprastinis atrankinės patikros būdas ypatingai diagnozuojat fibroadenomas, iš dalies dėl tankaus liaukinio audinio, taip pat dėl jonizuojančiosios spinduliuotės pavojaus. Mamogramose vertinama krūtų simetrija, tankis, liaukinio audinio pasiskirstymas, aprašomi radiniai, tai yra  dariniai, sutankėjimai, kalcinatai, parenchimos deformacija ar kiti požymiai bei pakitimai pagal jų lokalizaciją atskiruose kvadratuose. Visi radiniai mamogramose klasifikuojami ir interpretuojami pagal krūties vaizdo vertinimo ir aprašymo sistemą (BI-RADS; ang. Breast Imaging Reporting and Data System). Tai kokybės užtikrinimo priemonė, skirta standartizuoti mamografijos atsakymą, sumažinti interpretacijų įvairovę ir palengvinti rezultatų stebėseną. 

Krūties biopsija

Jei krūtyje apčiuopiamas įtartinas sustandėjimas ar darinys, rekomenduojama atlikti biopsiją. Biopsija skirstoma į šias pagrindines rūšis: aspiracinė (atliekama plona 20 – 23 G dydžio adata); stulpelinė biopsija (atliekama 12 – 18 G dydžio adata) ir vakuuminė biopsija (atliekama 9 – 12 G dydžio adata). Biopsija dažniausiai atliekama ultragarso kontrolėje. Įprastai atliekama stulpelinė biopsija (stora adata) – tai procedūra, kurios metu paimamas krūties audinio stulpelis išsamiems tyrimams atlikti. Ultragarso prietaisas padeda gydytojui tikslingai nukreipti adatą į darinio vietą. Specialia tuščiavidure adata paimamas nedidelis krūties audinio stulpelis (dažniausiai paimami 3 – 4 stulpeliai). Audinių stulpeliai siunčiami į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria gautą medžiagą ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Krūties biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.

Gydymas

Operacijos gali prireikti, jeigu fibroadenoma yra didelė (virš 2 – 2.5 cm), greitai auga, arba sukelia skausmą ir spaudžia kitus krūties audinius. 

Kada chirurginis gydymas yra nereikalingas:

Jei ultragarsinio tyrimo metu darinys yra nedidelis (iki 2 cm), nesukelia skausmo, spaudimo, diskomforto simptomų, taipogi yra nustatoma, kad nepasikeitė krūties darinio forma ir dydis. Jei nuspręsite nesidaryti operacijos, gydytojas gali rekomenduoti tam tikrą laiką stebėti (kas 3 – 6 mėnesius), ar fibroadenoma nesikeičia. Šių apsilankymų metu Jums gali būti atliktas ultragarsinis tyrimas, kurio metu patikrinama, ar nepasikeitė krūties darinio forma ir dydis. 

Gydymo būdai

Operacinis – tradicinis fibroadenomų gydymo būdas, šalinant tik darinį ir tausojant krūties audinį. Operacijos metu rekomenduojama atlikti kosmetinius pjūvius prie areolės krašto arba po krūtimi. 

Krioabliacija – ultragarsu valdomas metodas, kurio metu fibroadenoma pašalinama užšaldant. Dėl užšaldymo fibroadenomos ląstelės žūsta, o masė per kelis mėnesius sumažėja ir tampa neapčiuopiama. Pagrindinis trūkumas –  ilgalaikė naviko rezorbcija ir stebėsena kol darinio masė išnyksta. Taipogi šis metodas prieinamas ne visuose medicinos centruose.


Paruošė prof. habil. dr. Valerijus Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu


Apie OST KLINIKA

Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.

Gydytojai, kurie gali padėti: