Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/whalls/domains/ostklinika.lt/public_html/wp-content/themes/vcoding/single.php on line 28

Krūties darinio biopsija

Krūties biopsija – tai diagnostinė procedūra, kurios metu paimamas krūties audinio mėginys ir nustatoma galutinė diagnozė. Ji yra klasifikuojama į:

  • Aspiracine biopsija;
  • Stulpeline biopsija;
  • Vakuumine biopsija;
  • Prakalo biopsija;
  • Ekscizine biopsija;

Priklausomai koks diagnostinis metodas yra naudojamas, krūties biopsija gali būti skirstoma į:

  • Stereotaksinė krūties biopsija: šios krūties biopsijos metu gydytojas naudodamas mamografinį rentgeno aparatą, nustato krūties sritį, kurią reikia bioptuoti;
  • Ultragarsu kontroliuojama krūties biopsija: šios krūties biopsijos metu gydytojas naudodamas ultragarsinį aparatą, nustato krūties sritį, kurią reikia bioptuoti;
  • MRT kontroliuojama krūties biopsija: šios krūties biopsijos metu gydytojas naudodamas magnetinio rezonanso tomografą, nustato krūties sritį, kurią reikia bioptuoti.

Krūties aspiracinė biopsija (plona adata)

Krūties aspiracinė biopsija (plona adata) – tai diagnostinė procedūra, kurios metu paimamas krūties skysčio mėginys išsamiems tyrimams atlikti. Ultragarso prietaisas padeda gydytojui tikslingai nukreipti adatą į darinio vietą. Procedūra atliekama dažniausiai plona 20 – 23G dydžio adata, kurios metu paimamas skysčio mėginys iš įtratintos vietos. Skysčio mėginys siunčiamas į patologijos laboratoriją, kur gydytojai patologai įvertinta medžiagą ir nustato galutinę patologijos diagnozę. Tačiau aspiracinės biopsijos metu paimtos medžiagos kai kuriais atvejais nepakanka diagnozei nustatyti, tuomet rekomenduojama atlikti krūties stulpelinę (stora adata) biopsiją.

Krūties stulpelinė biopsija (stora adata)

Krūties stulpelinė biopsija (stora adata) – tai diagnostinė procedūra, kurios metu paimamas krūties audinio stulpelis išsamiems tyrimams atlikti. Ultragarso prietaisas padeda gydytojui tikslingai nukreipti adatą į darinio vietą. Specialia tuščiavidure adata paimami nedideli krūties audinio stulpeliai (dažniausiai paimami 3 – 4 stulpeliai). Audinių stulpeliai siunčiami į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria audinio stulpelius ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Krūties stulpelinės biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.

Krūties vakuuminė biopsija

Krūties vakuuminė biopsija – tai diagnostinė procedūra, kurios metu iš krūties paimamas įtartinas audinio fragmentas išsamiems tyrimams atlikti. Ultragarso prietaisas padeda gydytojui tikslingai nukreipti adatą į darinio vietą. Specialia tuščiavidure adata vakuumo pagalba yra paimamas įtartinas krūties audinio fragmentas. Audinio fragmentas siunčiamas į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria audinio fragmentą ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Krūties vakuuminės biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.

Prakalo biopsija

Krūties prakalo biopsija – tai diagnostinė procedūra, kurios metu iš krūties paimamas audinio fragmentas išsamiems tyrimams atlikti. Specialus prietaiso pagalba, panašiu į tušinuką paimamas krūties audinio fragmentas esantis tiesiai po oda. Audinio fragmentas siunčiamas į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria audinio fragmentą ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Krūties prakalo biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.

Krūties ekscizinė biopsija

Krūties ekscizinės biopsija – tai operacija, kurios metu gydytojas pašalina krūties darinį, kuris yra įtartinas. Atliekant ekscizinę krūties biopsiją pašalinamas visas įtartinas darinys ir paprastai aplinkiniai audiniai. Pašalintas preparatais yra siunčiamas į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria pašalintą darinį ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Krūties ekscizinės biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.

Dažniausiai užduodami klausimai apie krūties biopsiją

Kada atlikti krūties biopsiją?

Gydytojas gali rekomenduoti atlikti krūties biopsiją, jeigu:

  • Atlikus radiologinis tyrimus (ultragarsinį tyrimą, mamografinį tyrimą ar krūtų magentinio rezonanso tyrimą) gydytojas mato įtartinus krūties pakitimus;
  • Pastebėjote neįprastų spenelio pokyčių, įskaitant pleiskanojimą, opelės ar kraujingas išskyras.

Kaip pasiruošti krūties biopsijai?

Gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti. Rekomenduotina savaitę prieš procedūrą nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką ir mėlynių atsiradimą.

Jeigu jums planuojama atlikti krūties biopsiją, svarbu pranešti gydytojui:

  • Jeigu esate nėščia;
  • Jeigu vartojate kraują skystinančius vaistus;
  • Jeigu vartojate aspiriną;
  • Jeigu turite kokių nors sveikatos sutrikimų arba neseniai buvote operuota;
  • Jeigu esate alergiška, ypač vietiniam anestestetikui.

Kaip atliekama krūties biopsijos procedūra?

Krūties biopsijos metu reikės nusirengti iki pusės ir atsigulti ant tyrimo stalo. Gydytojas padės jums įsitaisyti tinkamiausioje padėtyje ir naudodamas skaidrų vandens pagrindo gelį pradės krūtų echoskopija daviklio pagalba, kuris perkels visus vaizdus ant echoskopo ekrano. Toliau gydytojas apžiūrės įtartiną krūties sritį, kurioje atliks biopsiją. Nustačius tikslią krūties sritį, kurioje bus atliekama biopsija, gydytojas suleis vietinių nuskausminamųjų vaistų (anestetikai), po kurių nieko nejausite. Po atlikto vietinio nuskausminimo gydytojas įves biopsijos adatą į pakitusį krūties audinį ir paims medžiagą ištyrimui.

Ko turėčiau tikėtis procedūros metu?

Yra daug krūties biopsijos procedūrų, ir kiekviena iš jų šiek tiek skiriasi. Gydytojas supažindins jus su procedūros etapais ir atsakys į visus jums rūpimus klausimus. Svarbu būti ramiai, kol gydytojas atlieka visą procedūrą.

Krūties biopsijos metu galite tikėtis:

  • Vietinės anestezijos metu atliekant injekciją pajusite lengvą dūrį;
  • Galite pajausti nedidelį spaudimą suleidžiant vaistus nuo skausmo;
  • Patirsite nežymų diskomfortą.

Kas vyksta po atliktos procedūros?

Po atliktos procedūros gydytojas gali jus stebėti iki 15 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Vietinis nuskausminimas nesukels Jums nuovargio ar mieguistumo, todėl galėsite patys važiuoti namo.

Po atliktos procedūros rekomenduotina:

  • Žaizdos perrišimas ir priežiūra;
  • NVNU esant skausmui;
  • Tausojantis režimas.

Kiek laiko trunka krūties biopsija?

Bendra procedūros trukmė priklauso nuo atliekamos biopsijos tipo ir jūsų konkrečios situacijos. Daugeliu atvejų biopsija gali trukti nuo 20 iki 40 minučių.

Koks yra gijimo laikotarpis po atliktos krūties biopsijos?

Jei jums buvo atlikta aspiracinė arba stulpelinė biopsija ultragarso kontrolėje galite jausti tam tikrą diskomfortą, tačiau kitą dieną galėsite grįžti prie įprastinės veiklos. Tikėtina, kad kelias dienas biopsijos atlikimo vietoje jausite nežymų diskomfortą. Taipogi po atliktos procedūros gali atsirasti mėlynė. Kad skatintumėte greitesnį gijimą ir išvengtumėte infekcijos, turėtumėte laikytis gydytojo nurodymų dėl žaizdos priežiūros.

Kokie yra procedūros šalutiniai poveikiai ar komplikacijos?

Dauguma krūties biopsijų yra minimaliai invazinės, ir pacientai po jų greitai pasveiksta. Galimos komplikacijos po atliktos krūties biopsijos:

  • Mėlynė;
  • Kraujavimas;
  • Patinimas;
  • Skausmas;
  • Infekcija.

Jeigu pasireiškia infekcijos požymiai, pavyzdžiui, paraudimas, patinimas ir karščiavimas, kuo skubiau kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.

Per kiek laiko gaunami krūties biopsijos rezultatai?

Paprastai krūties biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra gaunamas po 1-2 savaičių, tačiau tai gali skirtis. Krūties biopsijos rezultatų gavimo trukmei įtakos turi šie veiksniai:

  • Apdorojimo laikas;
  • Jeigu tyrimui atlikti reikia specialių dažymų ir procedūrų;
  • Jeigu patologui reikia ištirti daugiau mėginių;
  • Jeigu gydytojui patologui reikia antros nuomonės.

Ką reiškia krūties biopsijos rezultatai?

Krūties biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką. Gydytojas mamologas išsamiai paaiškins ir kartu su Jumis aptars galutinius rezultatus. Jis taip pat aptars, ar jums reikia papildomų tyrimų, operacijos ir (arba) gydymo. Nebijokite užduoti klausimų.