Abscesas (pūlinys) – tai griežtai apribotas pūlių susitelkimas. Abscesas gali susidaryti beveik bet kurioje kūno vietoje. Susirgus infekcija, jūsų organizmo imuninė sistema pradeda veikti ir bando su ja kovoti. Baltieji kraujo kūneliai keliauja į užkrėstą vietą ir kaupiasi pažeistame audinyje. Šis procesas sukelia uždegimą, o šalia esantys audiniai žūsta ir susidaro apribotas pūlių susitelkimas. Pūliai susideda iš gyvų ir negyvų baltųjų kraujo kūnelių, mikrobų, skysčio ir negyvų audinių. Retais atvejais abscesą gali sukelti virusai, parazitai ir grybeliai.
Absceso tipai
Odos abscesas
- Pažasties abscesas – viena dažniausių pažasties pūlinių priežasčių yra hidradenitis suppurativa: būklė, dėl kurios po oda susidaro maži, skausmingi dariniai. Moterims ši būklė pasireiškia tris kartus dažniau.
- Krūties abscesas – dažniausiai lokalizuojasi po arba prie areolės, krūtų abscesai dažnai atsiranda krūtimi maitinančioms moterims.
- Anorektalinis abscesas – tai pūlinys, esantis po oda aplink išangę arba tiesiąją žarną. Atsižvelgiant į lokalizacija abscesai yra klasifikuojami į tarpsfinkterinį, poodinį, pogleivinį, išiorektalinį, pelviorektalinį ir retrorektalinį.
Burnos abscesas
Danties abscesas – tai pūlinys, kuris susidaro dažniausiai dantenų ar danties šaknies srityje. Yra įvairių dantų abscesų tipų:
- Dantenų abscesas – pūlinys išsivysto dantenose. Jis paprastai neturi įtakos dantims.
- Periapikalinis abscesas – tai infekcija, kuri susidaro danties šaknies viršūnėje. Šio tipo abscesas gali atsirasti dėl dantų sužalojimų.
- Periodonto abscesas – pažeidžia kaulus ir audinius, kurie palaiko dantis. Jis paprastai atsiranda dėl periodontito arba dantenų ligos.
Kiti burnos abscesai:
- Peritonzilinis abscesas – tai pūlių sankaupa tarp tonzilių ir gerklės sienelės.
- Retrofaringinis abscesas – tai abscesas gerklės užpakalinėje sienelėje.
Vidinis abscesas
Vidinis abscesas pasitaiko daug rečiau nei išorinis, tačiau jis gali išsivystyti nugaros smegenyse, galvos smegenyse ir kituose organuose. Vidinį abscesą paprastai sunkiau diagnozuoti ir gydyti.
- Pilvo abscesas - tai pūlių susikaupimas pilvo viduje. Jis gali būti kepenų, inkstų, kasos ar kitų organų viduje arba šalia jų;
- Nugaros smegenų abscesas - tai pūlių susikaupimas nugaros smegenyse ir aplink juos;
- Galvos smegenų abscesas - tai retai pasitaikantis pūlių susikaupimas galvos smegenyse.
Simptomai
Odos abscesas
Po oda esantį abscesą lengva pastebėti. Virš pūlinio centro esanti oda gali būti plona. Ji gali atrodyti geltona arba balta, nes po odos paviršiumi yra pūlių. Abscesas gali būti jautrus ir šiltas liečiant. Kiti odos absceso simptomai yra šie:
- Skausmas;
- Paraudimas;
- Patinimas;
- Pūliavimas;
- Karščiavimas.
Burnos abscesas
Burnos abscesas gali sukelti stiprų dantų skausmą. Dantenų abscesas atrodo kaip dantenų patinimas. Kartais gali patinti ir žandikaulis, burnos dugnas ar skruostai. Kiti burnos absceso simptomai yra šie:
- Dantų jautrumas;
- Karščiavimas;
- Pasunkėjęs rijimas;
- Sunkumas atverti burną.
Vidinis abscesas
Gilesnių odos abscesų arba esančių kūno viduje simptomai nėra tokie akivaizdūs. Kai kurie simptomai susiję su pažeista jūsų kūno dalimi. Jums gali pasireikšti:
- Nuovargis;
- Skausmas ir jautrumas;
- Karščiavimas;
- Šaltkrėtis;
- Didelis prakaitavimas;
- Apetito praradimas;
- Svorio kritimas.
Diagnostika
Gydytojas gali diagnozuoti odos abscesą apžiūros metu. Jis apžiūrės atsiradusį abscesą ir paklaus apie varginančius simptomus. Gydytojas gali rekomenduoti paimti pūlių sekreto pasėlį mikrobiologiniam tyrimui, kurio metu bus atliktas ir mikroorganizmų jautrumas antibiotikams, šis nustatymas padės parinkti tinkamiausią antibakterinį gydymo metodą.
Gilesnius abscesus, įskaitant vidinius abscesus, diagnozuoti sunkiau, nes jų nematome. Gydytojas gali rekomenduoti paskirti vaizdinius tyrimus: ultragarsinis tyrimas, kompiuterinės tomografijos (KT) arba magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimas.
Gydymas
- Konservatyvus gydymas: naudojama ramybė pažeistai sričiai, vietiškai šaltis, medikamentinis nuskausminimas, antibakterinis gydymas;
- Chirurginis gydymas: atliekama incizija, žaizdos rišamos 1-2 kartus per dieną, tvarsčiai sumirkomi su antiseptikais. Esant vidiniam abscesui gali būti atliktas perkutaninis drenavimas.
Kas vyksta prieš operaciją?
Gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti planuojamam gydymui. Rekomenduotina kelias dienas prieš operaciją nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką ir mėlynių atsiradimą. Taipogi svarbu pranešti gydytojui, jeigu esate alergiški vaistams, ypač vietiniam anestetikui.
Kas vyksta operacijos metu?
Gydytojas pažymės specialiu odos markeriu planuojamo pjūvio vietą. Jums bus suleista vietinių nuskausminamųjų vaistų (anestetikų) į operacijos vietą, kad nejaustumėte jokio skausmo ir procedūra būtų kuo švelnesnė. Toliau naudojant skalpelį gydytojas atliks pjūvį pūlinio vietoje ir pašalins susidariusius pūlius. Operacijos metu galite jausti nedidelį diskomfortą ir spaudimo jausmą pjūvio srityse. Abscesas bus paliktas atviras, kad galėtų drenuotis likę pūliai. Pjūvis užgis savaime.
Vidinių abscesų atveju gydytojas gali rekomenduoti atlikti perkutaninį drenavimą. Priklausomai nuo pūlinio vietos, jums bus taikoma vietinė arba bendroji anestezija. Ultragarso arba kompiuterinės tomografijos pagalba gydytojas tikslingai nukreips adatą į absceso vietą ir atliks perkutaninį drenavimą.
Kas vyksta po atliktos operacijos?
Po atliktos operacijos gydytojas gali jus stebėti iki 30 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Vietinis nuskausminimas nesukels Jums nuovargio ar mieguistumo, todėl galėsite patys važiuoti namo.
Po atliktos operacijos rekomenduojamas:
- Tausojantis režimas;
- Žaizdos perrišimai;
- Medikamentinis nuskausminimas.
Kada galėsite grįžti į darbą po absceso operacijos?
Jei dėl odos absceso jums buvo atlikta operacija, kiekvieną dieną turėtumėte įvertinti savo žaizdą ar atlikti perrišimus pagal gydytojo nurodymus. Po vizito galėsite važiuoti namo ir iš karto grįžti į darbą. Pjūvio vietoje kelias dienas jausite diskomfortą, kuris palaipsniui išnyks. Abscesas turėtų visiškai užgyti per dvi savaites.
Prevencija
Odos absceso galite išvengti palaikydami švarią ir sausą odą. Į nedideles žaizdas patekusios bakterijos sukelia daugumą odos pūlinių. Kiti veiksmai, kurių galite imtis, kad išvengtumėte odos pūlinių, yra šie:
- Dažniau plaukite rankas;
- Nesidalyti rankšluosčiais, skustuvais ar dantų šepetėliais;
- Skutimosi metu vengti odos įpjovimų;
- Laikytis geros dantų higienos.
Paruošė gyd. Anatolij Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.