Filoidinis navikas – yra retas krūties darinys, kurį sudaro stromos ir epitelio komponentai ir kuris sudaro maždaug 0,3 – 1% krūties navikų. Filoidiniai navikai skirstomi į gerybinius (60 – 75 %), ribinius (15 – 20 %) ir piktybinius (10 – 20 %). Filoidiniai navikai dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus moterims (40 – 50 metų), maždaug 15 –20 metų vėliau nei fibroadenomos.
Simptomai
- Čiuopiamas darinys krūtyje;
- Greitas augimas;
- Nuovargis;
- Kaulų skausmas.
Diagnostika
Apžiūra ir apčiuopa
Gydytojas apžiūri krūtis atkreipiant dėmesį į odos ar spenelio pokyčius ir krūtų simetriją. Po apžiūros gydytojas apčiuopia krūtis ir limfmazgius, esančius apatinėje kaklo dalyje, pažastyse ir patikrina, ar nėra neįprastų krūties darinių ar sustandėjimų.
Ultragarsinis tyrimas
Diagnozuojant krūties filoidinį naviką labai svarbus ultragarsinis tyrimas, kurį galima taikyti ir jaunesnėms, ir vyresnėms moterims. Ultragarsinis tyrimas aiškiai parodo filoidinio naviko dydį, formą ir struktūrą. Tyrimo metu dažniausiai matoma nehomogeniška, kietos konsistencijos masė. Daugeliu atvejų darinys būna vientisas, aiškiai apibrėžtas ir išsidėstęs lygiagrečiai odos plokštumai. Vidinė struktūra dažniausiai būna mišri, su hiperechogeniniais ir hipoechogeniniais komponentais.
Mamografija
Tai krūties audinio vizualizavimas naudojant mažos dozės rentgeno spindulius. Ją dažniausiai rekomenduojama atlikti vyresnio amžiaus moterims, paprastai 45 – 75 metų amžiaus. Jaunesnėms nei 40 metų moterims mamografija paprastai nėra įprastinis atrankinės patikros būdas ypatingai diagnozuojat filoidinį naviką, iš dalies dėl tankaus liaukinio audinio, taip pat dėl jonizuojančiosios spinduliuotės pavojaus. Dažniausiai mamografijos metu matomas gerai apribotas ovalus darinys su suapvalintomis ribomis. Gali būti stambių kalcifikatų. Mamogramose vertinama krūtų simetrija, tankis, liaukinio audinio pasiskirstymas, aprašomi radiniai, t.y. dariniai, sutankėjimai, kalcinatai, parenchimos deformacija ar kiti požymiai bei pakitimai pagal jų lokalizaciją atskiruose kvadratuose. Visi radiniai mamogramose klasifikuojami ir interpretuojami pagal krūties vaizdo vertinimo ir aprašymo sistemą (BI-RADS; ang. Breast Imaging Reporting and Data System). Tai kokybės užtikrinimo priemonė, skirta standartizuoti mamografijos atsakymą, sumažinti interpretacijų įvairovę ir palengvinti rezultatų stebėseną.
Krūties biopsija
Jei krūtyje apčiuopiamas įtartinas sustandėjimas ar darinys, rekomenduojama atlikti biopsiją. Biopsija skirstoma į šias pagrindines rūšis: aspiracinė (atliekama plona 20 – 23 G dydžio adata); stulpelinė biopsija (atliekama 12 – 18 G dydžio adata) ir vakuuminė biopsija (atliekama 9 – 12 G dydžio adata). Biopsija dažniausiai atliekama ultragarso kontrolėje. Įprastai atliekama stulpelinė biopsija (stora adata) – tai procedūra, kurios metu paimamas krūties audinio stulpelis išsamiems tyrimams atlikti. Ultragarso prietaisas padeda gydytojui tikslingai nukreipti adatą į darinio vietą. Specialia tuščiavidure adata paimamas nedidelis krūties audinio stulpelis (dažniausiai paimami 3 – 4 stulpeliai). Audinių stulpeliai siunčiami į laboratoriją, kur gydytojai patologai ištiria gautą medžiagą ir nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę. Krūties biopsijos galutinis patologinis atsakymas yra svarbiausias tyrimas, kuris patvirtina ligos diagnozę ir nulemia paciento tolimesnį ištyrimą bei gydymo taktiką.
Gydymas
Krūties filoidinis navikas įprastai pilnai pašalinamas chirurginiu būdu. Jei nustatoma, kad navikas yra gerybinis, gali užtekti atlikti tik naviko eksciziją.
Jeigu navikas yra ribinis arba piktybinis, paprastai reikia pašalinti platesnį sektorių aplink naviką. Tai gali būti daroma atliekant krūtį tausojančią operaciją, kurios metu pašalinama dalis krūties. Taipogi gali būti pašalinta visa krūtis atliekant mastektomiją, ypatingai jeigu sveikų krūties audinių kraštų negalima pašalinti atliekant krūtį tausojančią operaciją; jeigu piktybinis filoidinis navikas yra labai didelis arba filoidinis navikas yra agresyvaus varianto. Gydymo variantai yra aptariami krūties vėžio multidisciplininės komisijos (MDK) metu. Po operacijos gali būti taikoma pooperacinis spindulinis gydymas, ypatingai jeigu navikas yra piktybinis ar ištirto naviko kraštuose rasta liga.
Piktybiniai filoidiniai navikai blogai reaguoja į įprastus krūties vėžio gydymo būdus, tokius kaip hormonų terapija ir chemoterapija. Į kitas kūno dalis išplitę piktybiniai filoidiniai navikai dažnai gydomi kaip sarkomos (minkštųjų audinių vėžys) ir papildomai taikoma chemoterapija.
Paruošė prof. habil. dr. Valerijus Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.