Fibrocistiniai pakitimai: simptomai, diagnostika, gydymas

Fibrocistiniai pakitimai krūtyse (FPK) – tai nepiktybiniai krūtų pakitimai, kurie nedidina krūties vėžio rizikos. FPK atsiranda, kai moterims vienoje arba abiejose krūtyse atsiranda skysčio pripildytų cistų ir fibrozės plotų. FPK yra dažni, maždaug pusė visų moterų juos patiria tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Dažniausiai jie nustatomi 20 – 50 metų amžiaus moterims.

Fibrozė - tai krūties audinio sustorėjimas, kurį jūs ir jūsų gydytojas galite apčiuopti per odą. Jis gali būti šiek tiek kietas arba raukšlėtas.

Cista - skysčio pripildyta apvali ar ovali ertmė. Jų randama trečdaliui 35 – 45 metų moterų. Cista formuojasi iš galinio latako-skilties komplekso.

Simptomai

  • Dariniai krūtyse, kurių dydis keičiasi su menstruacijų ciklu;
  • Krūtų patinimas, skausmas;
  • Nekraujingos išskyros iš spenelio.

Diagnostika

Apžiūra ir apčiuopa

Gydytojas apžiūri krūtis atkreipiant dėmesį į odos ar spenelio pokyčius ir krūtų simetriją. Po apžiūros gydytojas apčiuopia krūtis ir limfmazgius, esančius apatinėje kaklo dalyje, pažastyse ir patikrina, ar nėra neįprastų krūties darinių ar sustandėjimų.

Ultragarsinis tyrimas

Diagnozuojant FKP labai svarbus ultragarsinis krūties tyrimas, kurį galima taikyti ir jaunesnėms, ir vyresnėms moterims. Ultragarsas aiškiai parodo FPK formą, taipogi nedidelės cistas krūties zonoje. Jei tiriant ultragarsu krūties cistoje matomi vidiniai šešėliai, pertvaros, cistų forma netaisyklinga arba sienelė sustorėjusi, tokios cistos laikomos kompleksinėmis ar atipinėmis. Ultragarsinis tyrimas nesukelia skausmo ir yra saugus vaikams ir nėščioms moterims.

Mamografija

Tai krūties audinio vizualizavimas naudojant mažos dozės rentgeno spindulius. Ją dažniausiai rekomenduojama atlikti vyresnio amžiaus moterims, paprastai 45 – 75 metų amžiaus. Jaunesnėms nei 40 metų moterims mamografija paprastai nėra įprastinis atrankinės patikros būdas ypatingai diagnozuojat fibrocistinius pakitimus krūtyse. Mamogramose vertinama krūtų simetrija, tankis, liaukinio audinio pasiskirstymas, aprašomi radiniai, t.y. dariniai, sutankėjimai, kalcinatai, parenchimos deformacija ar kiti požymiai bei pakitimai pagal jų lokalizaciją atskiruose kvadratuose. Visi radiniai mamogramose klasifikuojami ir interpretuojami pagal krūties vaizdo vertinimo ir aprašymo sistemą (BI-RADS; ang. Breast Imaging Reporting and Data System). Tai kokybės užtikrinimo priemonė, skirta standartizuoti mamografijos atsakymą, sumažinti interpretacijų įvairovę ir palengvinti rezultatų stebėseną. Dažniausiai krūtyse matoma tanki parenchima, gali būti iš dalies apribotų darinių, atspindinčių cistas, mažo tankio apvalios kalcifikacijos keliose skiltyse.

Krūtų biopsija

Jei krūtyje apčiuopiamas įtartinas sustandėjimas ar darinys, rekomenduojama atlikti biopsiją. Biopsija skirstoma į šias pagrindines rūšis: aspiracinė (atliekama plona 20 – 23 G dydžio adata); stulpelinė biopsija (atliekama 12 – 18 G dydžio adata) ir vakuuminė biopsija (atliekama 9 – 12 G dydžio adata). Biopsija dažniausiai atliekama ultragarso kontrolėje. FPK diagnozę galima nustatyti atlikus krūties aspiracinę biopsiją.

Gydymas

Jei nejaučiate jokių simptomų arba simptomai yra lengvi, fibrocistinių krūtų pakitimų gydyti nereikia. Jeigu vargina skausmai krūtyse, diskomfortas, dažniausiai rekomenduojamas konservatyvus gydymas: medikamentinis nuskausminimas, vitaminoterapija, tausojantis režimas. Stiprus skausmas arba didelės ir skausmingos cistos, gali reikalauti papildomo gydymo – aspiracinės krūties biopsijos ir gydytojo mamologo konsultacijos.

Paruošė prof. habil. dr. Valerijus Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu


Apie OST KLINIKA

Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.

Gydytojai, kurie gali padėti: