Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/whalls/domains/ostklinika.lt/public_html/wp-content/themes/vcoding/single.php on line 28

Karpų šalinimas

Karpos – tai gerybiniai dariniai, kurie gali atsirasti ant odos ir gleivinės. Karpas sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Jomis serga maždaug 10 % pasaulio gyventojų. Jos dar dažnesnės tarp mokyklinio amžiaus vaikų – serga 10-20 % šios amžiaus grupės vaikų. Karpomis taip pat dažniau serga žmonės, kurių imunitetas yra nusilpęs, ir žmonės, kurie reguliariai dirba su žalia mėsa (pavyzdžiui, mėsininkai). Karpos įprastai yra nekenksmingos ir laikui bėgant išnyksta savaime.

Karpų tipai

  • Paprastosios karpos – dažniausiai atsiranda ant rankų. Jos atrodo kaip šiurkštūs odos dariniai su juodais taškeliais. Be 1, 3, 7, 27, 29 ir 57 ŽPV tipų, 2 ir 4 ŽPV tipai sukelia paprastąsias karpas.
  • Padų karpos – dažniausiai susidaro ant pėdų, ypač ant padų. Jos dažnai būna plokščios arba auga į gylį ir gali būti su juodais taškeliais. Jos gali tapti gana didelės ir sukelti diskomfortą stovint ar vaikštant. 1, 2, 4, 27 ir 57 tipų ŽPV sukelia padų karpas.
  • Mozaikinės karpos – šios karpos yra baltos ir maždaug smeigtuko galvutės dydžio. Jos paprastai susidaro ant pėdų kulkšnių arba po pirštais. Tačiau jos gali išplisti ir apimti didesnius pėdų plotus. Mozaikinės karpos yra plokštesnės nei padų karpos, todėl vaikštant jos nėra skausmingos. Mozaikines karpas sukelia 2 tipo ŽPV.
  • Plokščiosios karpos – šios karpos gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Dažniausiai serga vaikai. Jos yra mažesnės ir lygesnės nei kitos karpos ir paprastai auga dideliais kiekiais, pavyzdžiui, nuo 20 iki 100 vienu metu. Plokščias karpas sukelia 3, 10 ir 28 ŽPV tipai. Plokščiosios karpos praeina savaime.
  • Siūlinės karpos – šios karpos panašios į ilgus siūlus, dažnai atsiranda ant veido: aplink burną, akis ir nosį. ŽPV 1, 2, 4, 27 ir 29 tipai sukelia siūlines karpas.
  • Lytinių organų karpos – šios karpos pažeidžia lytinius organus ir tiesiąją žarną. Tai lytiškai plintanti infekcija (LPI), kuri perduodama per odos sąlytį su oda. Lytinių organų karpos yra maži mazgeliai su šiurkščiu paviršiumi. ŽPV 6 ir 11 tipų ŽPV sukelia apie 90 % lytinių organų karpų.

Ar karpos yra užkrečiamos?

Taip, karpos yra užkrečiamos. Karpos gali plisti tiesioginio arba netiesioginio kontakto metu. Tiesioginis kontaktas – tai prisilietimas prie kito žmogaus karpos arba sąlytis oda prie odos. Netiesioginio kontakto pavyzdys – naudojimasis daiktais, pavyzdžiui, rankšluosčiais ar skustuvais, kurie turėjo sąlytį su karpa ar ŽPV.

Kaip diagnozuojamos karpos?

  • Sveikatos istorija ir apžiūra – karpoms diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę, rizikos veiksnius ir atlieka odos pakitimų apžiūrą
  • Odos biopsija – diagnozei patikslinti

Kada šalinamos karpos?

  • Esant diskomfortui arba kraujavimui;
  • Esant nuolatiniam karpų traumavimui;
  • Estetiniais tikslais, jeigu esate nepatenkinti jos vieta ar išvaizda.

Karpų šalinimo būdai

Karpų šalinimas vaistais – vienas iš dažniausiu būdu šalinant karpas, kurio metu naudojama salicilo rūgštis. Šis gydymas gali užtrukti kelis mėnesius, per kurios kasdien reikės tepti vaistais pažeistą vietą, kad visiškai atsikratytumėte karpų. Salicilo rūgtis parduodama be recepto, ją galima rasti skystu, gėliniu ar pleistro pavidalu.

Karpų šalinimas radijo dažnio bangomis – ši procedūra atliekama vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai (anestetikai) suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamos karpos. Karpų šalinimui yra naudojamas elektrodas, kuris fiziškai odos neliečia, o pjūvis atliekamas radijo bangomis. Generatorius naudoja 4,0 MHz dažnį, kuris yra daugiau nei 8 kartus didesnis nei elektrochirurginių prietaisų. Šis pjovimas leidžia audiniams gyti su minimaliu pooperaciniu skausmu ir randais, taipogi sutrumpėja operacijos trukmė. Po karpų pašalinimo, sveika oda susiformuoja per savaitę, nepalikdama rando. Naudojant chirurginę radijo dažnio technologiją užtikrinamas neprilygstamas tikslumas, universalumas ir saugumas.

Karpų šalinimas lazeriu – šios procedūros metu naudojamas lazeris, kuris skleidžia intensyvius šviesos impulsus ir sunaikina karpas. Priklausomai nuo karpos dydžio, formos ir vietos, procedūra užtrunka apie 15-30 minučių. Karpų šalinimas lazeriu yra saugus, neskausmingas ir efektyvus metodas norint pasiekti puikius estetinius rezultatus.

Karpų šalinimas azotu (krioterapija) – procedūros metu karpa yra pašalinama naudojant skystą azotą. Procedūros yra nežymiai skausminga ir gali palikti randą arba nedidelį odos spalvos pakitimą.

Chirurginis karpų šalinimas – operacija atliekama vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai (anestetikai) suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinama karpa. Karpa yra pašalinama, o žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais. Praėjus 7-10 dienų nuo operacijos, pakartotino vizito metu, pašalinami siūlai ir aptariama tolimesnė gydymo taktika.

Kas vyksta prieš karpų šalinimą?

Prieš karpų šalinimą gydytojas apžiūri jūsų odą ir atlieka dermatoksopiją, kurios metu nuodugniai įvertina odos pakitimus. Konsultacijos metu gydytojas rekomenduos, koks gydymo metodas jūsų atveju yra tinkamiausias. Gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti planuojamai procedūrai. Rekomenduotina kelias dienas prieš procedūra nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką ir mėlynių atsiradimą. Taipogi svarbu pranešti gydytojai, jeigu esate alergiški vaistams, ypač vietiniam anestetikui.

Kas vyksta procedūros metu?

Jums bus suleista vietinių nuskausminamųjų vaistų (anestetikų) į darinio vietą, kad nejaustumėte jokio skausmo ir procedūra būtų kuo švelnesnė. Toliau naudojant radijo dažnio bangas karpa bus pilnai sunaikinta. Procedūra užtrunka apie 15-30 minučių. Procedūros metu galite jausti nedidelį diskomfortą ir spaudimo jausmą.

Kas vyksta po atliktos procedūros?

Po atliktos procedūros gydytojas gali jus stebėti iki 15 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Vietinis nuskausminimas nesukels Jums nuovargio ar mieguistumo, todėl galėsite patys važiuoti namo.

Po atliktos procedūros rekomenduotina:

  • Žaizdos perrišimas ir priežiūra;
  • NVNU;
  • Tausojantis režimas.

Karpų šalinimas: šalutiniai poveikiai ir komplikacijos

  • Paraudimas, patinimas;
  • Kraujavimas;
  • Randai (kurie gali būti pastebimi arba ne);
  • Infekcija;
  • Darinys gali atsinaujinti;
  • Odos hipopigmentacija arba hiperpigmentacija.

DUK klausimai apie karpų šalinimą

Ar skausmingas karpų šalinimas?

Kad karpų šalinimas būtų neskausmingas, gydytojas naudos vietinius nuskausminamuosius vaistus (anestetikus). Procedūros vietoje galite jausti lengvą diskomfortą, kuris turėtų išnykti po 12-24 valandų.

Koks yra gijimo laikotarpis po atliktos procedūros?

Žaizdos gijimo laikotarpis priklauso nuo jūsų bendros sveikatos būklės ir pašalintos karpos dydžio. Tikėtina, kad po karpos pašalinimo gijimas užtruks iki 2 savaičių. Per šį laikotarpį galėsite užsiimti kasdiene veikla, tačiau galite jausti nežymų diskomfortą. Kad skatintumėte greitesnį gijimą ir išvengtumėte infekcijos, turėtumėte laikytis gydytojo nurodymų.

Kada galėsite grįžti į darbą?

Dauguma karpos šalinimo procedūrų yra greitos ir saugios. Po vizito galėsite važiuoti namo ir iš karto grįžti į darbą.

Prevencija: kaip išvengti karpų?

Nėra patikimo būdo, kaip išvengti karpų. Tačiau galite sumažinti riziką užsikrėsti jas sukeliančiu virusu imdamiesi šių veiksmų:

  • Venkite tiesioginio kontakto su žmogumi turinčiu karpas;
  • Nesidalykite rankšluosčiais, drabužiais, nagų kirpimo mašinėlėmis, skustuvais ar kitais asmeniniais daiktais;
  • Rūpinkitės, kad oda būtų sudrėkinta;
  • Pasitarkite su gydytoju dėl ŽPV vakcinos;
  • Naudodamiesi viešaisiais persirengimo kambariais, baseino zona ar dušais avėkite tinkamą avalynę.