Apendicitas – tai kirmėlinės ataugos uždegimas, kuris gali sukelti ūminį pilvo skausmą. Apendicitas taipogi yra vienas iš dažniausių chirurginio gydymo reikalaujančių ligų. Nors apendicitu gali susirgti bet kuris žmogus, didžiausias sergamumas nuo 10 iki 30 metų amžiaus.
Kirmėlinė atauga – yra 8 – 9 cm aklosios žarnos atauga, esanti dešinėje klubo srityje. Žarnynu judantis turinys (koprolitas) gali užkimšti kirmėlinės ataugos spindį ir sukelti uždegimą. Dėl uždegimo kirmėlinės ataugos sienelė paburksta ir gali prakiurti.
Apendicito tipai:
- Katarinis apendicitas: kirmėlinės ataugos pradinio uždegimo forma, kuriai būdingas sienelės pabrinkimas;
- Flegmoninis apendicitas: dėl besivystančios spindžio obstrukcijos kirmėlinė atauga padidėja, sustandėja, jos sienelės sustorėja, spindyje susikaupia pūlių;
- Gangreninis apendicitas: užsikimšus ataugos pasaito visoms ar daliai kraujagyslių, sutrinka jos mityba ir vystosi nekrozė.
- Perforacinis apendicitas: tai prakiurusi kirmėlinė atauga, esant jos sienelės gangrenai. Prakiurusios sienelės anga gali būti įvairaus diametro ir įvairiose kirmėlinės ataugos vietose.
Simptomai
- Pilvo skausmas, kuris gali migruoti į dešinę kirkšnies sritį;
- Skausmas, kuris sustiprėja kosint, vaikštant ar atliekant kitus staigesnius judesius;
- Pykinimas ir vėmimas;
- Apetito stoka;
- Subfebrilus karščiavimas;
- Vidurių užkietėjimas arba viduriavimas.
Diagnostika
- Sveikatos istorija ir apžiūra: apendicitui diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę, rizikos veiksnius ir atlieka pilvo fizinę apžiūrą;
- Laboratoriniai tyrimai: bendras kraujo tyrimas, biocheminis kraujo tyrimas, bendras šlapimo tyrimas;
- Apžvalginė pilvo rentgenograma: gali parodyti žarnyno nepraeinamumo požymius, laisvą orą;
- Ultragarsinis pilvo tyrimas: gali parodyti kirmėlinės ataugos uždegimą ir peritonito požymius;
- Pilvo kompiuterinė tomografija (KT): gali parodyti kirmėlinės ataugos uždegimo mastą ir peritonito požymius.
Gydymas
Chirurginis gydymas
- Laparoskopinė apendektomija – tai minimaliai invazyvi operacija, kurios metu per nedidelius pjūvius randama ir pašalinama pakitusi kirmėlinė atauga. Ši operacija laikom auksiniu gydymo standartu.
- Atvira apendektomija – operacija, kurios metu atliekamas vienas didesnis pjūvis dešinės kirkšnies srityje, randama ir pašalinama pakitusi kirmėlinė atauga. Ši operacija taikoma retais atvejais esant difuziniam peritonitui ir neaiškiai diagnozei.
Medikamentinis gydymas
Jei kirmėlinės ataugos uždegimo (apendicito) atvejis yra labai ankstyvas ir lengvas, gydytojas gali taikyti stebėjimo metodą, kad pamatytų, ar Jūsų būklė pagerės vien tik vartojant antibakterinį gydymą. Jums gali būti priimtinesnis šis metodas, jeigu turite rizikos veiksnių, dėl kurių operacija Jums yra mažiau saugi. Tačiau gydytojai retai rekomenduoja jį taikyti, nes kirmėlinės ataugos uždegimas dažnai paūmėja. Antibakterinis gydymas taipogi yra standartinis profilaktinis gydymas prieš operaciją.
Komplikacijos
- Kirmelinės ataugos prakiurimas. Pasitaiko 25 – 30% pacientų gydomų dėl ūminio apendicito;
- Infiltracinis apendicitas;
- Periapendikuliarinis pūlinys;
- Pileflebitas. Sepsinis pasaito venų tromboflebitas sukelia v. porta septicemiją;
Paruošė gyd. Anatolij Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.