Kas yra citologija?
Citologija – tai kūno audinių ar skysčių ląstelių tyrimas diagnozei nustatyti. Gydytojas mikroskopu apžiūri audinio mėginio ląsteles ir ieško ląstelių ypatybių ar pakitimų. Kadangi citologijoje tiriamos tik ląstelės, kurios yra labai mažos, patologams citologiniam tyrimui atlikti užtenka labai mažo audinio mėginio. Citologinis tyrimas yra plačiai naudojamas – urologijoje, ginekologijoje, mamologijoje, endokrinologijoje ir kitose medicinos srityse.
Kada naudojamas citologinis tyrimas?
Gydytojai diagnostinį tyrimą pacientui atlieka tik tuo atveju, jei jo požymiai ar simptomai rodo, kad jis gali sirgti tam tikra liga ar infekcija. Diagnostiniu tyrimu, pavyzdžiui, citologiniu tyrimu, nustatoma, ar yra pakitusių ląstelių. Jei taip, tyrimas tiksliai klasifikuoja ligą.
Gydytojai naudoja atrankinius tyrimus, kad nustatytų, ar asmuo gali sirgti tam tikra liga, pavyzdžiui, vėžiu, dar prieš pasireiškiant ligos simptomams. Populiarus citologinis atrankinės patikros tyrimas yra PAP testas, kuris Lietuvoje pagal gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą yra atliekamas 20-34 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 3 metus ir 35-59 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 5 metus.
Kas atlieka citologinį tyrimą?
Priklausomai nuo citologinio tyrimo tipo, ląstelių mėginį gali paimti įvairių specialybių gydytojai. Pavyzdžiui, ginekologas gali paimti mėginį iš gimdos kaklelio citologiniam PAP testui atlikti. Tada gydytojas siunčia mėginį į laboratoriją. Patologas apžiūri audinio mėginio ląsteles per mikroskopą ir nustato diagnozę.
Kaip atliekamas citologinis tyrimas?
Kiekvienas citologinis tyrimas šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo to, kokios rūšies ląstelės yra tiriamos ir ar mėginys yra audinys, ar skystis. Paprastai citologinis tyrimas atliekamas keturiais etapais:
- Ląstelių mėginio paėmimas;
- Ląstelių mėginio apdorojimas;
- Ląstelių mėginio tyrimas;
- Dalijimasis rezultatais.
Kaip pasiruošti citologiniam tyrimui?
Gydytojas paaiškins konkretaus citologinio tyrimo eigą ir pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti. Dauguma citologinių tyrimų yra nesudėtingi ir neskausmingi, todėl specialus pasiruošimas nėra būtinas.
Ko turėčiau tikėtis po citologinio tyrimo?
Po atliktos procedūros gydytojas gali Jus stebėti iki 15-30 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant kraujavimą, galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją.
Po atliktos procedūros rekomenduojamas:
- Tausojantis režimas;
- Medikamentinis nuskausminimas.
Šias rekomendacijas būtina detaliai aptarti su procedūrą atlikusiu gydytoju.
Kokia yra citologinių tyrimų rizika ir trūkumai?
Citologinių tyrimų komplikacijos pasitaiko labai retai, o jei pasitaiko, jos dažnai būna lengvos. Kaip ir daugelis medicininių tyrimų rūšių, citologinis tyrimas gali duoti klaidingai neigiamą arba klaidingai teigiamą rezultatą. Be to, kai kuriais atvejais audinių biopsija gali būti tikslesnė nei citologiniai tyrimai.
Kokie yra citologinių tyrimų privalumai?
Citologiniai tyrimai turi daug privalumų dėl to, kad tyrimui atlikti reikia nedidelio audinio ar skysčio mėginio kiekio. Palyginti su audinių biopsija, kurią gydytojai taip pat naudoja diagnozei nustatyti, citologinis tyrimas:
- Yra mažiau invazinis;
- Sukelia mažiau diskomforto ir skausmo;
- Mažesnis komplikacijų skaičius;
- Mažesnė kaina.
Kokius rezultatus gaunate atlikę citologinį tyrimą?
Citologinio tyrimo rezultatai priklauso nuo to, kokio tipo tyrimas atliekamas ir iš kokios kūno dalies buvo paimtas mėginys.
Patologo ataskaitoje apie citologinį tyrimą gali būti nurodyta:
- Ar rasta pakitusių ląstelių, ar ne;
- Jei rado pakitusių ląstelių, kokio tipo liga, infekcija ar vėžys yra mėginyje;
- Jei tai vėžys, vėžio klasifikacija;
- Ar reikia atlikti tolesnius tyrimus, pavyzdžiui, biopsiją.
Kada sužinosiu citologinio tyrimo rezultatus?
Laikas, per kurį sužinosite citologinio tyrimo rezultatus, priklauso nuo tam tikrų veiksnių, pavyzdžiui, kokios audinio ląstelės buvo tiriamos. Kai kurių įprastinių citologinių tyrimų rezultatai gali būti gauti vos per 1-2 dienas, o kitų tyrimų rezultatai gali užtrukti nuo 1 iki 2 savaičių. Veiksniai, turintys įtakos tam, kiek laiko užtrunka gauti citologinio tyrimo rezultatus, yra šie:
- Būtinybė ištirti daugiau audinių ar ląstelių;
- Specialūs dažai ar tyrimai;
- Antrosios nuomonės poreikis;
- Apdorojimo laikas.
Kuo skiriasi citologinis tyrimas nuo histologinio tyrimo?
Citologija ir histologija yra skirtingos patologijos šakos. Citologijoje paprastai tiriamos atskiros ląstelės arba ląstelių grupės. Histologijoje tiriamas visas audinio pjūvis, kuriame yra daugybė ląstelių tipų.
Kuo skiriasi citologinis tyrimas nuo biopsijos?
Tiek citologinių tyrimų, tiek biopsijos tikslas – nustatyti diagnozę, tačiau jie turi tam tikrų skirtumų.
Citologija – tai atskirų ląstelių ar ląstelių grupių tyrimas, todėl patologams tyrimams atlikti pakanka labai mažo mėginio, kurį jie gali apžiūrėti per mikroskopą. Todėl citologiniai tyrimai paprastai yra neskausmingi.
Biopsijos paprastai apima didesnius audinio fragmentus, nei reikia citologiniam tyrimui, o patologas gali ištirti kelių tipų ląsteles iš biopsijos paimtame audinio mėginyje. Biopsijos procedūros taip pat paprastai yra invazyvesnės nei citologiniai tyrimai ir joms gali prireikti vietinės arba bendrosios anestezijos.