Plokščialąstelinė karcinoma – tai piktybinis navikas, kuris prasideda plokščiosiose ląstelėse, esančiose išoriniame odos sluoksnyje – epidermyje. Plokščialąstelinė karcinoma yra antra pagal dažnumą odos vėžio forma po bazaliomos, kuri dažniausiai pasireiškia nuo UV spindulių neapsaugotose zonose: galvos, kaklo ir viršutinės liemens dalies odoje. Ši odos vėžio forma yra pavojinga, kadangi gali išplisti į kitus vidaus organus.
Rizikos veiksniai
- UV spindulių poveikis;
- Vyresnis amžius;
- Soliariumas;
- Nudegimai saulėje;
- Imunosupresija;
- Genetinis polinis;
- Anksčiau buvę piktybiniai odos navikai.
Simptomai
- Negyjanti pleiskanojanti žaizdelė;
- Kietas odos mazgelis;
- Nauja žaizda arba iškilusi sritis ant seno rando;
- Žaizda arba šiurkštus lopas burnos viduje;
- Iškilusi dėmė arba į karpą panaši žaizda ant lytinių organų arba jų viduje.
Diagnostika
- Sveikatos istorija ir apžiūra: odos vėžiui diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius; simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę, rizikos veiksnius ir atlieka odos pakitimų apžiūrą;
- Dermatoskopija;
- Citologinis arba histologinis odos naviko ištyrimas.
Gydymas
Ekscizinė operacija – gydymo būdas gali būti tinkamas bet kokio tipo odos vėžiui gydyti. Gydytojas pašalina (ekscizuoja) pakitusį audinį ir aplink esantį sveikos odos plotą. Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama atlikti plačią eksciziją – pašalinti papildomą audinį aplink naviką.
Radiochirurgija – pjūvis atliekamas radijo dažnio bangomis. Šis pjovimas leidžia audiniams gyti su minimaliu pooperaciniu skausmu ir randais, taipogi sutrumpėja operacijos trukmė. Elektrinė adata sunaikina likusias vėžinės ląstelės.
Šaldymas (krioterapija) – gydytojas gali sunaikinti nedidelius ankstyvuosius odos navikus užšaldant juos skystu azotu (kriochirurgija).
Spindulinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu odos vėžio ląstelėms naikinti naudojami didelės energijos jonizuojanti spinduliuotė. Spindulinė terapija gali būti pasirenkama, kai vėžio negalima visiškai pašalinti operacijos metu.
Chemoterapinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu odos vėžio ląstelėms naikinti naudojami vaistai. Jei plokščialąstelinė karcinoma išplinta į limfmazgius ar kitas kūno dalis, chemoterapija gali būti taikoma viena arba kartu su kitais gydymo būdais, pavyzdžiui, taikinių terapija ir spinduline terapija.
Fotodinaminė terapija – gydymo metu odos vėžio ląstelės naikinamos šviesos energija ir vaistais (fotosensibilizatoriumi). Fotosensibilizatorius naikina vėžines ir ikivėžines ląsteles, kai yra aktyvuojamas šviesa, paprastai lazerio.
Biologinė terapija – gydymo metodas, kurio metu naudojami vaistai, kurie padeda organizmo imuninei sistemai naikinti vėžines ląsteles. Odos plokščialąstelinės karcinomos atveju biologinė terapija gali būti svarstoma tada, kai vėžys yra pažengęs ir kiti gydymo būdai nėra tinkami.Tikslinė terapija – gydymo metodas, kurio metu naudojami vaistai, kurie veikia konkrečias chemines medžiagas vėžio ląstelėse. Blokuojant šias chemines medžiagas, taikant tikslinį gydymą, vėžio ląstelės gali žūti. Tikslinė terapija paprastai taikoma kartu su chemoterapija.
Paruošė med. dr. Edvin Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.