Neinvazinė karcinoma (DCIS - duktaline carcinoma in situ) – tai terminas, kuris naudojamas epitelio proliferacijos aprašymui, kai įvyksta piktybinė transformacija, tačiau pakitusios ląstelės neperžengia bazinės membranos ir invazijos neįvyksta. 1983 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo diagnozuota 4800 atvejų DCIS, 2022 m. apie 51 000 atvejų DCIS. Rizika susirgti invaziniu krūties vėžiu po DCIS nustatymo yra 25 – 50 %. Invazyvus vėžys kuris išsivysto po DCIS nustatymo būna duktalinis, ir kaip taisyklė, tam pačiam kvadrante ir toje pačioje krūtyje. Todėl manoma, kad DCIS yra tikra preinvazinė būklė. DCIS nesukelia jokių simptomų, dažniausiai aptinkama moterims atliekant mamografiją.
Diagnostika
Mamografija
Mikrolacinatai (MK) – tai mikroskopinės kalcio sankaupos krūties audinyje. MK aiškiai matomi atliktose mamogramose. 1913 m. šį radiologinį požymį pirmą kartą aprašė vokiečių chirurgas A. Salomonas. Daugumą MK krūtyse – gerybiniai. Tačiau pasitaiko ir piktybinių MK, kurie turi būdingus radiloginius simptomus. Tai pleomorfiniai arba linijiniai MK. MK palaipsniui tapo labai svarbūs nustatant vėžį. Šiuo metu 30 – 50 % nepalpuojamų krūties vėžio atvejų aptinkama tik pagal mamografijos metu nustatytus piktybinius MK.
Stereotaksinė krūties biopsija
Jei mamogramose aptinkami pakitimai, keliantys įtarimą dėl DCIS, diagnozei patikslinti būtinai atliekama storos adatos stereotaksinė biopsija. Bioptuota medžiaga įvertina gydytojas patologas.
Histologiniai DCIS variantai koreliuojami su biologiniu agresyvumu ir prognoze. Komedo tipo DCIS – tai liga, kurios metu vyrauja atipinė intraduktalinė proliferacija su išreikšta centrine nekroze. Komedo tipo neinvazinė karcinoma - labiau agresyvi forma palyginus su nekomedo tipo.
Gydymas
Nustačius krūties vėžio DCIS, tolimesnė gydymo taktika aptariama krūties vėžio multidisciplininėje komisijoje (MDK), kur įvertinus navikinio proceso lokalų išplitimą, nustatoma tolesnė gydymo taktika arba rekomenduoja atlikti papildomą ištyrimą.
Pacientas informuojamas apie ligą, galimus gydymo būdus, pabrėžiant, kad pagrindinis gydymas yra kombinuotas. Ligonis informuojamas apie fizinę ir psichologinę reabilitaciją, apie chirurginį gydymą, priešvėžinį medikamentinį gydymą, spindulinį gydymą bei galimas komplikacijas, jų prevenciją.
Krūties DCIS chirurginis gydymas priklauso nuo mikrokalcinatų išplitimo krūtyje. Dažniausiai, atliekama tausojanti operacija, kurios metu šalinama dalis krūties su piktybiniais MK, atliekamas pašalintos dalies krūties rentgeninis tyrimas. Paprastai, esant DCIS pažasties limfmazgiai, nėra šalinami. Daugumai krūties DCIS sergančių žmonių po operacijos taikomas spindulinis gydymas.
Paruošė prof. habil. dr. Valerijus Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.