Bazalinių ląstelių karcinoma (bazalioma): simptomai, diagnostika, gydymas

Bazalioma – tai iš epidermio pamatinio sluoksnių ląstelių kilęs piktybinis auglys. Bazalioma sudaro 60-70% odos vėžių. Plinta odos paviršiumi bei gilyn, suardydama ir infiltruodama aplinkinius audinius. Dažiausiai bazaliomos lokalizacija – veido sritis, serga 60 – 80 metų žmonės.  

Rizikos veiksniai: 

  • UV spinduliai;
  • Šviesi oda; 
  • Jonizuojanti radiacija;
  • Genetiniai faktoriai; 
  • Vyresnis amžius > 60 m.

Simptomai

Bazinių ląstelių karcinoma paprastai išsivysto saulės veikiamose kūno vietose, ypač galvoje ir kakle. Rečiau bazalinių ląstelių karcinoma gali išsivystyti nuo saulės apsaugotose kūno dalyse, pavyzdžiui, lyties organuose.

Bazaliomos simptomai: 

  • Negyjanti ir kraujuojanti žaizda;
  • Kūno spalvos mazgelis su blizgiu ar peršviečiamu paviršiumi;   
  • Plokščia dėmė su iškilusiu pakraščiu;
  • Baltas, vaškinis, į randą panašus pažeidimas be aiškių kraštų.

Diagnostika

  • Sveikatos istorija ir apžiūra: odos vėžiui diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę, rizikos veiksnius ir atlieka odos pakitimų apžiūrą;
  • Dermatoskopija;
  • Citologinis arba histologinis odos naviko ištyrimas.

Gydymas

Bazaliomos gydymo tikslas – visiškai pašalinti vėžį. Koks gydymas jums tinkamiausias, priklauso nuo vėžio tipo, vietos ir dydžio, taip pat nuo jūsų pageidavimų ir galimybių lankytis tolesniuose vizituose. Gydymo pasirinkimas taip pat gali priklausyti nuo to, ar tai pirmas, ar pasikartojantis bazinių ląstelių karcinomos atvejis.

Ekscizinė operacijagydymo būdas gali būti tinkamas bet kokio tipo odos vėžiui gydyti. Gydytojas pašalina (ekscizuoja) pakitusį audinį ir aplink esantį sveikos odos plotą. Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama atlikti plačią eksciziją – pašalinti papildomą audinį aplink naviką.

Radiochirurgija –  pjūvis atliekamas radijo dažnio bangomis. Šis pjovimas leidžia audiniams gyti su minimaliu pooperaciniu skausmu ir randais, taipogi sutrumpėja operacijos trukmė. Elektrinė adata sunaikina likusias vėžinės ląstelės.  

Šaldymas (krioterapija) –  gali būti svarstoma mažų bazaliomų gydymui užšaldant skystu azotu, kai chirurginis gydymas yra neįmanomas.

Spindulinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu odos vėžio ląstelėms naikinti naudojami didelės energijos jonizuojanti spinduliuotė. Spindulinė terapija gali būti pasirenkama, kai vėžio negalima visiškai pašalinti operacijos metu.

Chemoterapinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu odos vėžio ląstelėms naikinti naudojami vaistai.     

Fotodinaminė terapija – šio gydymo metu odos vėžio ląstelės naikinamos šviesos energija ir vaistais (fotosensibilizatoriumi). Fotosensibilizatorius naikina vėžines ir ikivėžines ląsteles, kai yra aktyvuojamas šviesa, paprastai lazerio.

Biologinis gydymas – gydymo metodas, kurio metu vaistai stabdo vėžinių ląstelių augimą ir dalijimąsi veikdami vėžinių ląstelių molekules ir taip jas naikinant.

Paruošė med. dr. Edvin Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu


Apie OST KLINIKA

Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.

Gydytojai, kurie gali padėti: