Papilomos (angl. skin tags) - tai maži, minkšti, gerybiniai dariniai, kurie paprastai būna tokios pat spalvos kaip oda. Dažnai atrodo kaip odos išaugėlės ant kojytės. Kartais jos būna tamsesnės ir gali priminti iškilusį apgamą. Dauguma papilomų yra 1-10 mm dydžio, tačiau kai kurios gali užaugti iki kelių centimetrų.
Dažniausiai atsiranda trinimosi ir raukšlių vietose, pavyzdžiai pažastų, kaklo, kirkšnies ar vokų srityse.
Kokia tikimybė, kad atsiras papilomos?
Tikimybė atsirasti papilomos didėja su amžiumi. Rizika taip pat gali kilti:
- Esant genetiniam polinkiui;
- Esant aukštesniam cholesterolio kiekiui kraujyje;
- Jeigu sergate cukriniu diabetu ir turite viršsvorį;
- Nėštumo metu dėl hormonų disbalanso.
Kokie yra pagrindiniai simptomai?
Papilomos paprastai nesukelia jokių simptomų. Kai kuriais atvejais papilomų trintis į odą, drabužius ar papuošalus gali sukelti diskomfortą arba kraujavimą.
Kada šalinamos papilomos?
Papilomų šalinimas rekomenduojamas:
- Esant diskomfortui arba kraujavimui;
- Esant nuolatiniam traumavimui;
- Estetiniais tikslais, jeigu esate nepatenkinti jos vieta ar išvaizda.
Papilomų šalinimo būdai
Radiochirurginis papilomų šalinimas
Ši procedūra atliekama vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai (anestetikai) suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamos papilomos. Papilomų šalinimui yra naudojamas elektrodas, kuris fiziškai odos neliečia, o pjūvis atliekamas radijo bangomis. Generatorius naudoja 4,0 MHz dažnį, kuris yra daugiau nei 8 kartus didesnis nei elektrochirurginių prietaisų. Šis pjovimas leidžia audiniams gyti su minimaliu pooperaciniu skausmu ir randais, taipogi sutrumpėja operacijos trukmė. Po papilomų pašalinimo, sveika oda susiformuoja per savaitę, nepalikdama rando. Naudojant chirurginę radijo dažnio technologiją užtikrinamas neprilygstamas tikslumas, universalumas ir saugumas.
Papilomų šalinimas lazeriu
Šios procedūros metu naudojamas lazeris, kuris skleidžia intensyvius šviesos impulsus ir sunaikina papilomą. Priklausomai nuo papilomos dydžio, formos ir vietos, procedūra užtrunka apie 10-15 minučių. Papilomų šalinimas lazeriu yra saugus, neskausmingas ir efektyvus metodas norint pasiekti puikius estetinius rezultatus.
Chirurginis papilomų šalinimas
Šis metodas dažniausiai pasirenkamas įtariant darinio atipiją. Operacija (papilomos ekscizija) atliekama vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai (anestetikai) suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamas darinys. Papiloma yra pašalinama, o žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais. Praėjus 7-10 dienų nuo operacijos, pakartotino vizito metu, pašalinami siūlai ir aptariama tolimesnė gydymo taktika.
Papilomų šalinimas azotu (krioterapija): procedūros metu papiloma yra pašalinama naudojant skystą azotą. Skysto azoto temperatūra gali būti iki -196 laipsnių, kad būtų sunaikintos papilomos ląstelės. Dažniausiai krioterapija yra naudojama atliekant karpų arba seborėjinių keratozių šalinimą. Procedūros yra nežymiai skausminga ir gali palikti randą arba nedidelį odos spalvos pakitimą.
Kas vyksta prieš procedūra?
Prieš papilomų šalinimą gydytojas apžiūri jūsų odą ir atlieka dermatoksopiją, kurios metu nuodugniai įvertina odos pakitimus. OST Klinikos patyrę gydytojai konsultacijos metu rekomenduos, koks gydymo metodas jūsų atveju yra tinkamiausias. Jūsų gydytojas pateiks konkrečius nurodymus, kaip geriausiai pasiruošti planuojamai procedūrai. Rekomenduotina kelias dienas prieš procedūra nevartoti aspirino, priešuždegiminių vaistų ar antikoaguliantų, kurie gali skatinti kraujavimo riziką ir mėlynių atsiradimą. Taipogi svarbu pranešti gydytojai, jeigu esate alergiški vaistams, ypač vietiniam anestetikui.
Kas vyksta procedūros metu?
Jums bus suleista vietinių nuskausminamųjų vaistų (anestetikų) į darinio vietą, kad nejaustumėte jokio skausmo ir procedūra būtų kuo švelnesnė. Toliau naudojant intensyvius šviesos impulsus lazeris sunaikins papilomą. Procedūra užtrunka apie 10-15 minučių. Procedūros metu galite jausti nedidelį diskomfortą ir spaudimo jausmą.
Kas vyksta po atliktos procedūros?
Po atliktos procedūros gydytojas gali jus stebėti iki 15 minučių, kad įsitikintų, jog nepatiriate jokio šalutinio poveikio, įskaitant galvos svaigimą, pykinimą ar alerginę reakciją. Vietinis nuskausminimas nesukels Jums nuovargio ar mieguistumo, todėl galėsite patys važiuoti namo.
Po atliktos procedūros rekomenduotina:
- Žaizdos perrišimas ir priežiūra;
- NVNU esant skausmui;
- Tausojantis režimas.
Kokie yra procedūros šalutiniai poveikiai ar komplikacijos?
- Paraudimas, patinimas;
- Kraujavimas;
- Randai (kurie gali būti pastebimi arba ne);
- Infekcija;
- Darinys gali atsinaujinti;
- Odos hipopigmentacija arba hiperpigmentacija.
Dažniausiai užduodami klausimai apie papilomų šalinimą
Ar skausmingas papilomų šalinimas?
Kad papilomų šalinimas būtų neskausmingas, gydytojas naudos vietinius nuskausminamuosius vaistus (anestetikus). Procedūros vietoje galite jausti lengvą diskomfortą, kuris turėtų išnykti po 12-24 valandų.
Koks yra gijimo laikotarpis po atliktos procedūros?
Žaizdos gijimo laikotarpis priklauso nuo jūsų bendros sveikatos būklės ir pašalintos papilomos dydžio. Tikėtina, kad po papilomos pašalinimo gijimas užtruks iki 2 savaičių. Per šį laikotarpį galėsite užsiimti kasdiene veikla, tačiau galite jausti nežymų diskomfortą. Kad skatintumėte greitesnį gijimą ir išvengtumėte infekcijos, turėtumėte laikytis gydytojo nurodymų dėl žaizdos priežiūros.
Kada galėsite grįžti į darbą?
Dauguma papilomos šalinimo procedūrų yra greitos ir saugios. Po vizito galėsite važiuoti namo ir iš karto grįžti į darbą.