Skydliaukės vėžys: simptomai, diagnostika, gydymas

Skydliaukės vėžys – tai endokrininės sistemos vėžio rūšis, kuri dažniausiai yra gerai išgydoma ir pasižymi puikiu pasveikimo rodikliu. Lietuvoje sergamumas skydliaukės vėžiu – 3,3 atvejo 100 000 gyventojų per metus. Liga dažniausiai diagnozuojama 40-50 metų amžiaus žmonėms, moterys skydliaukės vėžiu serga 3-5 kartus dažniau negu vyrai.

Skydliaukės vėžio rūšys

  • Papilinis skydliaukės vėžys – iki 80 % visų skydliaukės vėžio atvejų yra papiliniai. Šis vėžio tipas auga lėtai. Nors papilinis skydliaukės vėžys dažnai išplinta į kaklo limfmazgius, ši liga labai gerai reaguoja į gydymą.  
  • Folikulinis skydliaukės vėžys – iki 15% visų skydliaukės vėžio atvejų yra folikuliniai. Šis vėžys dažniau išplinta į kaulus ir organus, pavyzdžiui, plaučius.  
  • Medulinis skydliaukės vėžys – iki 10% visų skydliaukės vėžio atvejų yra meduliniai. Ketvirtadalis meduliniu skydliaukės vėžiu sergančių žmonių yra sirgę šia liga šeimoje, dėl mutavusio geno, kuris yra paveldimas iš kartos į kartą. 
  • Anaplastinis skydliaukės vėžys – iki 5% visų skydliaukės vėžio atvejų yra anaplastiniai. Šis agresyvus skydliaukės vėžys yra sunkiausiai gydomas tipas. Jis gali greitai augti ir dažnai išplinta į aplinkinius audinius ir kitas kūno dalis.

Simptomai

Ligos pradžioje dauguma skydliaukės vėžio atvejų nesukelia jokių požymių ar simptomų. Skydliaukės vėžiui augant, galite pastebėti šiuos simptomus:

  • Čiuopiamas darinys skydliaukėje;
  • Kvėpavimo ar rijimo pasunkėjimas;
  • Balso praradimas, užkimimas;
  • Padidėję kaklo limfmazgiai.

Diagnostika

  • Sveikatos istorija ir apžiūra – skydliaukės vėžiui diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę, rizikos veiksnius ir atlieka skydliaukės apžiūrą ir apčiuopą.
  • Kraujo tyrimai – skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH) ir skydliaukės gaminamų hormonų kiekis kraujyje gali padėti gydytojui sužinoti apie skydliaukės būklę.
  • Skydliaukės ir kaklo limfmazgių ultragarsinis tyrimas – šis tyrimas yra labai svarbus diagnozuojant skydliaukės piktybinius susirgimus, tyrimas aiškiai parodo darinio dydį, formą ir struktūrą. Ultragarsinis tyrimas nesukelia skausmo ir yra saugus vaikams ir nėščioms moterims.
  • Biopsija – atliekant plonos adatos aspiracinę biopsiją, gydytojas paima skydliaukės ląstelių mėginį, kuris yra siunčiamas į patologijos laboratoriją, kur gydytojai patologai įvertiną medžiagą ir nustato galutinę patologijos diagnozę. Atliekant sarginio limfmazgio biopsiją galima nustatyti, ar vėžio ląstelės išplitusios į limfmazgius.  
  • Radioizotopinis skydliaukės tyrimas – šiuo tyrimu galima aptikti skydliaukės vėžį ir nustatyti, ar vėžys yra išplitęs. Šiam tyrimui naudojama tabletė, kurioje yra saugus radioaktyvaus jodo kiekis. Per kelias valandas jūsų skydliaukė sugeria jodą, o gydytojas specialiu prietaisu išmatuoja radiacijos kiekį liaukoje.  
  • Kompiuterinė tomografija (KT) ir pozitronų emisijos tomografija (PET) – šie tyrimo metodai gali padėti nustatyti skydliaukės vėžį ir vėžio atokų išplitimą.
  • Genetiniai tyrimai – dalį medulinio skydliaukės vėžio atvejų sukelia paveldimi genai, kurie perduodami iš kartos į kartą. Jei jums diagnozuotas medulinis skydliaukės vėžys, gydytojas gali rekomenduoti genetinį ištyrimą.

Gydymas

Atlikus visus reglamentuotus tyrimus ir nustačius skydliaukės vėžio diagnozę, tolimesnė gydymo taktika aptariama multidisciplininėje komisijoje (MDK), kur įvertinus navikinio proceso išplitimą ir vėžio biologinį potipį, nustatoma tolimesnė gydymo taktika. Skydliaukės vėžio gydymas priklauso nuo: naviko histologinio tipo, naviko išplitimo/stadijos (TNM klasifikacija) prognozinių ir predikcinių veiksnių, amžiaus, ligonio funkcinės būklės, kardiopulmoninės sistemos funkcijos, gretutinių ligų, bei kitų prognozinių veiksnių. 

Pagrindiniai skydliaukės vėžio gydymo būdai

Lokalus gydymas

Chirurginis gydymas – dažniausias skydliaukės vėžio gydymo būdas. Priklausomai nuo naviko tipo, dydžio ir vietos, gydytojas gali pašalinti dalį skydliaukės (lobektomija) arba visą skydliaukę (tiroidektomija). Gydytojas taipogi gali pašalinti visus netoliese esančius limfmazgius, į kuriuos išplito vėžio ląstelės.

Spindulinis gydymas – šis gydymo metodas sunaikina vėžines ląsteles ir sustabdo jų augimą. Išorinės spindulinės terapijos metu stiprūs energijos spinduliai nukreipiami tiesiai į naviko vietą. Vidinė spindulinė terapija (brachiterapija) apima radioaktyvių medžiagų įterpimą tiesiai į naviką ir šis yra švitinamas iš vidaus. 

Sisteminis gydymas

Chemoterapija šis gydymo metodas naikina vėžio ląsteles ir stabdo vėžio augimą. Šis gydymas gali padėti suvaldyti greitai augantį skydliaukės vėžį, pavyzdžiui, anaplastinį skydliaukės vėžį. Tam tikrais atvejais chemoterapija gali būti taikoma ir kitų tipų skydliaukės vėžiui gydyti.  piją, chemoterapiją ir priežiūrą po operacijos.

Hormonų terapija – tai gydymo metodas, kuriuo pakeičiami arba papildomi skydliaukėje gaminami hormonai. Šis gydymo metodas gali būti taikomas po skydliaukės operacijos, palaikant normalią skydliaukės hormonų koncentraciją arba slopinant skydliaukės vėžio ląstelių augimą. Didelės skydliaukės hormonų terapijos dozės gali būti rekomenduojamos esant agresyviam skydliaukės vėžiui.

Radioterapija radioaktyviuoju jodu – šiam gydymo metodui yra naudojama radioaktyviojo jodo forma, kad būtų sunaikintos skydliaukės ląstelės ir skydliaukės vėžio ląstelės, kurios gali likti po operacijos. 

Paruošė gyd. Anatolij Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu


Apie OST KLINIKA

Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.

Gydytojai, kurie gali padėti: