Paveldimas krūties vėžys sudaro 6 – 10 % visų krūties vėžio atvejų. Iš tiesų paveldimi ne navikai, o polinkis jais sirgti, kuris daug priklauso nuo paveldimų sutrikusių genų, kurie atsakingi ir turi saugoti ląsteles nuo piktybinės transformacijos. Paveldėta mutacija nesukelia vėžio, tačiau reikšmingai padidina riziką juo sirgti. Paveldimo vėžio sindromai nėra dažni, tačiau esant sindromui rizika susirgti onkologine liga padidėja nuo kelių iki keliolikos kartų. Pavedėtos mutacijos skirstomos į tris kategorijas pagal jų vėžio rizikos laipsnį:
- Didelės krūties vėžio rizikos genų mutacijos – genai, kurių mutacijos padidina riziką sirgti vėžiu daugiau nei 4 kartus, palyginti su bendrapopuliacine rizika (BRCA1, BRCA2, PALB2 , TP53 ir kt.).
- Vidutinės krūties vėžio rizikos genų mutacijos – genai, kurių mutacijos padidina riziką sirgti vėžiu nuo 2 iki 4 kartų palyginti su bendrapopuliacine rizika (ATM, CHEK2, BRIP1 ir kt); yra žinomas šios grupės genų sukeliama rizika atsirasti bent vienos lokalizacijos navikams, tačiau daugeliu atvejų šių genų poveikis vis dar išlieka diskusijos objektu.
- Mažos krūties vėžio rizikos genų mutacijos – genai, kurių mutacijos padidina riziką susirgti vėžiu iki 2 kartų palyginti su bednrapopulliacine rizika (MAP3K1, FGFR2, LSP1 ir kt.). Šie genai aktyviai tyrinėjami, jų klinikinė reikšmė, ištyrimo nauda pacientui kol kas dažnai yra neaiški.
Didelės krūties vėžio rizikos genai: BRCA1, BRCA2
Didelės krūties vėžio rizikos genai – tai gena BRCA1, BRCA2, kurių mutacijos padidina riziką sirgti vėžiu daugiau nei 4 kartus, palyginti su bendrapopuliacine rizika. Šiai pacientų grupei sudarytos specifinės ilgalaikio stebėjimo ir rizikos mažinimo rekomendacijos. Šios rekomendacijos apima ankstyvą patikrą mamografijos su tomosinteze, kasmetinę krūtų magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), rekomenduojama abipusė profilaktinė mastektomija, galima ir chemoprofilaktiką.
Atsižvelgiant į šeimininę krūties vėžio istoriją, genetinio tyrimo išvadas, prevencinės krūtų operacijos rekomenduojama nuo 40 – 45 metų. Tačiau, įvertinę klinikinę situaciją, prevencinis operacinis gydymas gali būti taikomas ir individualizuotai.
Vidutinės krūties vėžio rizikos genai: CHEK2
Vidutinės krūties vėžio rizikos genai padidina vėžio riziką nuo 2 iki 4 kartų (ATM, CHEK2, BRIP1 ir kt).
CHEK2 patologinės mutacijos variantai:
- CHEK2 truncating variantas c.1100del - nustatyta, kad rizika yra vidutinė, apie 2 – 2,4 kartus didesnė, nei bendroje populiacijoje.
- CHEK2 missense variantas be c.470T>C p.(Ile157Thr), and c.1283C>T p.(Ser428Phe) – nustatyta, kad rizika yra vidutinė, apie 2 kartus didesnė nei bendroje populiacijoje.
- CHEK2 missense variantas su c.470T>C p.(Ile157Thr), and c.1283C>T p.(Ser428Phe) – nustatyta, kad rizika yra žema, apie 1,2 – 1,5 karto didesnė nei bendroje populiacijoje.
Pacientams su nustatyta CHEK2 patologine mutacija rekomenduojama dalyvauti prevencinėje patikroje. Šiuo metu duomenų dėl prevencinių mastektomijų – nepakanka (NCCN Genetic High risk assesment Breast, Ovarian, Pancreas v2 2024). Šios grupes stebėsena, turėtų būti grindžiama ne vien tik CHEK2 statusu, bet ir individualizuotu rizikos vertinimu, įskaitant šeimos anamnezę ir kitus rizikos veiksnius.
Diagnostika
Dažniausi, gydytojo genetiko konsultacija dėl paveldimo krūties ar kiaušidžių vėžio sindromo būtina, kai nustatoma ši patologija:
- Krūties karcinoma, diagnozuota ne vyresniam kaip 50 metų asmeniui;
- Krūties karcinoma, kai gaunami neigiami estrogeno, progesterono ir HER2 receptorių (visų trijų tyrimų) rezultatai;
- Abipusė (pirminė) krūtų karcinoma;
- Vyrų krūties karcinoma.
Paveldimo krūties ar kiaušidžių vėžio sindromas diagnozuojamas genetiko, atlikus specialius genetinius tyrimus. Konsultacijos metu gydytojas genetikas įvertina paciento genealogiją – sergamumo krūties ir kiaušidžių vėžiu keliose paciento šeimos kartose. Po to, esant indikacijoms, atliekamas genetinis testavimas. I eilės tyrimas – dažniausių Lietuvoje BRCA1/2 genų mutacijų ištyrimas; nenustačius pacientui dažniausių BRCA1/2 genų mutacijų, esant indikacijoms, gali būti atliekamas II eilės tyrimas BRCA1/2 genų naujos kartos sekos kaita. Nenustačius BRCA1/BRCA2 genų mutacijų, esant indikacijoms, gali būti atliekamas išplėstinis III eilės tyrimas.
Gydymas
Profilaktinės abipusės mastektomijos šiuo metu yra krūties vėžio prevencijos standartas. Atlikus profilaktinę abipusę mastektomiją (SAK tausojanti) vėžio rizika sumažinama iki 90 – 95 %. 2011 m. pirmoji SAK tausojanti prevencinė mastektomija su vienmomentinė rekonstrukcija buvo atlikta Nacionaliniame vėžio institute, Vilniuje. Nustačius BRCA1/2 genų patologinę mutaciją, pacientai informuojami ir apie kitas prevencines operacijas – kiaušidžių ir kiaušintakių pašalinimą.
- Pacientėms su nustatyta BRCA 1/2 genų patologine mutacija – rekomenduojamos profilaktinės abipusės mastektomijos (dažniausiai spenelinį areoliarinį kompleksą tausojantį arba odą tausojantį mastektomija) su krūties rekonstrukcija nuo 40 – 45 metų. Tačiau, įvertinę klinikinę situaciją, prevencinis operacinis gydymas gali būti taikomas ir individualizuotai.
- Pacientams su nustatyta CHEK2 genų patologine mutacija – rekomenduojama dalyvauti prevencinėje patikroje. Šiuo metu duomenų dėl prevencinių mastektomijų – nepakanka. Šiai pacientų grupei krūties vėžio stebėsena ir prevencinių operacijų atlikimas, turėtų būti grindžiamas ne vien tik CHEK2 statusu, o individualizuotu rizikos vertinimu, įskaitant šeimos anamnezę ir kitus rizikos veiksnius.
- Pacientams su nustatyta PALB2 patologinė mutacija – rekomenduojama dalyvauti prevencinėje patikroje. Šiuo metu duomenų dėl prevencinių mastektomijų – nepakanka. Krūties vėžio stebėsena šiai pacientų grupei, turėtų būti grindžiama ne vien tik PALB2 statusu, o individualizuotu rizikos vertinimu, įskaitant šeimos anamnezę ir kitus rizikos veiksnius.
Paruošė prof. habil. dr. Valerijus Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.