Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – tai rėmens griaužimas ar rūgštaus turinio atpylimas į stemplę ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę bei gyvenimo kokybės pablogėjimas, nesvarbu, ar yra makroskopinių stemplės pokyčių. Refliuksas gali pažeisti stemplę, ryklę ar kvėpavimo tankus.
Rizikos veiksniai
- Nutukimas;
- Nėštumas;
- Hiatinė išvarža;
- Rūkymas;
- Persivalgymas;
- Alkoholis.
Simptomai
- Rėmuo (dažnai atsiranda po valgio arba gulint);
- Atpylimas ir kartus skonis burnoje;
- Rijimo sutrikimas (disfagija);
- Krūtinės skausmas;
- Sausas kosulys;
- Gerklės skausmas ir užkimimas.
Komplikacijos
- Kraujavimas;
- Stemplės susiaurėjimas;
- Stemplės perforacija;
- Bareto stemplė;
- Stemplės vėžys.
Diagnostika
- Sveikatos istorija ir apžiūra: GERL diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę, rizikos veiksnius ir atlieka pilvo fizinę apžiūrą;
- Fibroezofagoskopija: nustato stemplės uždegimą, jo intensyvumą ir komplikacijas, esant poreikiui gydytojas gali paimti nedidelius audinių fragmentus (biopsiją), kurie siunčiami į laboratoriją, kur gydytojai patologai nustato tikslią galutinę patologijos diagnozę;
- Stemplės pH-metrija: nustatomas arba atmetamas ryšys tarp refliuksų ir netipinių simptomų. Vertinamas refliuksų dažnis, gydymo efektyvumas, leidžia diagnozuoti neerozinę GERL;
- Stemplės manometrija: vertina stemplės motoriką, sfinkterio tonusą;
- Rentgenologinis stemplės tyrimas: patikslina stemplės striktūros ar hiatinės išvaržos pobūdį.
Gydymas
Gydytojas pirmiausia rekomenduoja nemedikamentinis gydymą: dieta, vengiant riebalų, kavos, šokolado, citrusinių vaisių, aštrių patiekalų, mest rūkyti, vengti alkoholio. Jei per kelias savaites nepajausite palengvėjimo, gali būti rekomenduotas medikamentinis gydymas arba chirurginis gydymas.
Medikamentinis gydymas
Medikamentinio gydymo metu yra didinamas raumenų tonusas, gerinama stemplės motorika, mažinamas refliukso turinio agresyvumas, stiprinama stemplės gleivinės apsauga. Skiriamų vaistų grupės:
- Antacidiniai vaistai – vaistai, neutralizuojantys skrandžio rūgštį ir gali greitai numalšinti skausmą. Jie padeda nedelsiant palengvinti simptomus, tačiau paprastai nenaudojami kaip pagrindinis gydymo būdas. Šalutinis antacidinių vaistų poveikis gali būti vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, priklausomai nuo pagrindinių sudedamųjų dalių;
- Rūgštingumą mažinantys vaistai – sumažinus rūgšties kiekį, sumažėja skausmas ir skatinamas gijimas;
- Protonų siurblio inhibitoriai – vaistai, blokuojantys rūgšties gamybą ir skatinantys gijimą. Jie tai daro blokuodami rūgštį gaminančių ląstelių dalių veikimą.
Chirurginis gydymas
GERL įprastai galima kontroliuoti vaistais. Tačiau jei vaistai nepadeda, turite hiatinę išvaža II – IV tipo, bei jos komplikacijas arba norite išvengti ilgalaikio vaistų vartojimo, gydytojas gali rekomenduoti:
- Laproskopinę gastrofundoplikaciją – tai yra dažniausias operacinis GERL gydymo būdas;
- LINX prietaisas – tai implantuojamas žiedas, padedantis išlaikyti skrandžio ir stemplės jungtį uždarą.
Prevencija
- Išlaikykite sveiką svorį;
- Meskite rūkyti;
- Pakelkite lovos galvūgalį;
- Negulėkite po valgio;
- Nevartokite maisto produktų ir gėrimų, kurie sukelia refliuksą (alkoholis, šokoladas, kofeinas, riebus maistas).
Paruošė gyd. Anatolij Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.