Bakterinė vaginozė (BV) – tai klinikinė būklė, kai normali makšties mikroflora (laktobacilos) pakeičiama kitomis bakterijomis, taipogi padidėję makšties pH. BV gali pasireikšti ir praeiti spontaniškai bet kuriame amžiuje. Tai nėra lytiškai plintanti liga, tačiau lytinis aktyvumas gali padidinti riziką susirgti šia infekcija.
Rizikos veiksniai
- Nėštumas;
- Kontracepcija;
- Netaisyklinga higiena;
- Dažni lytiniai santykiai;
- Daug lytinių partnerių;
- Imunosupresantų vartojimas;
- Įgytas imunodeficitas;
- Antibiotikų vartojimas.
Simptomai
- ~ 50 procentų pasitaiko besimptomė forma;
- Pilkšvai baltos, homogeniškos išskyros;
- Nemalonus, „žuvies“ kvapas;
- Niežulys, deginimas šlapinantis.
Diagnostika
- Sveikatos istorija ir ginekologinė apžiūra. Bakterinei vaginozei diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, buvusias makšties infekcijas, lytiškai plintančias infekcijas ir atlieka pilvo ir dubens apžiūrą.
- Makšties išskyrų tepinėlis. Tiesioginės mikroskopijos metu randama: ląstelės indikatoriai, mažai leukocitų, nėra laktobacilų.
- Diagnozuojama remiantis Amsel kriterijais (turi būti bent ¾ požymių):
- Balkšvos homogeniškos išskyros;
- pH didesnis nei 4,5;
- Teigiamas aminų testas;
- Ląstelės indikatoriai.
Gydymas
Gydoma tik klinikiniais simptomais pasireiškianti bakterinė vaginozė. Jei klinikinių simptomų nėra, bet patologija diagnozuojama atlikus laboratorinius tyrimus, gydyti reikia šias pacientes:
- Planuojančias pastoti;
- Visas nėščiąsias;
- Planuojančias nutraukti nėštumą chirurginiu būdu;
- Kurioms numatyta atlikti ginekologines operacijas.
Pagrindinis bakterinės vaginozės gydymas – antibakterinė terapija. Partneriams gydymas yra nereikalingas. Bakterinė vaginozė gali atsinaujinti per 3-12 mėnesių net ir taikant tinkamą gydymą. Jei simptomai atsinaujina iškart po gydymo, gali būti rekomenduojamas ilgesnė antibakterinė terapija.
Komplikacijos
- Padidėjusi rizika lytiškai plintančių infekcijų;
- Padidėjusi rizika spontaninio persileidimo 13 – 24 nėštumo savaitę;
- Priešlaikinis gimdymas;
- Mažas naujagimių svoris;
- Pogimdyvinis endometritas;
- Makšties infekcija po histerektomijos;
- Endometritas po nėštumo nutraukimo;
- Dubens uždegiminės ligos.
Reguliarūs apsilankymai pas ginekologą gali padėti laiku nustatyti problemą ir išvengti rimtų sveikatos sutrikimų. "OST KLINIKA" paslaugas teikiantys gydytojai akušeriai-ginekologai ragina moteris rūpintis savo sveikata ir atvykti ginekologinei apžiūrai.
Paruošė med. dr. Edvin Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.