Aknė (paprastieji spuogai) – tai uždegiminė odos liga, dažnai pasireiškianti paaugliams, kuriai būdinga plauko maišelio ir riebalų liaukų uždegimas, vyraujantis veido, krūtinės, pečių ir nugaros srityse. Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių odos problemų, apskaičiuota, kad paauglystėje sergamumas akne yra didžiausias ir siekia iki 80%.
Rizikos veiksniai
- Aptempti drabužiai;
- Oro tarša ir tam tikros oro sąlygos (didelė drėgmė);
- Riebalų turinčių higienos priemonės (kremai, losjonai);
- Stresas;
- Šalutinis vaistų poveikis;
- Hormoniniai pokyčiai (lytinis brendimas, nėštumas);
- Endokrininės sistemos ligos;
- Paveldimumas;
- Maisto produktai.
Simptomai
Aknė paprastai atsiranda ant veido, kaktos, krūtinės, viršutinės nugaros dalies ir pečių. Aknės simptomai priklauso nuo būklės sunkumo:
- Balti komedonai (uždaros užsikimšusios poros);
- Juodi komedonai (atviros užsikimšusios poros);
- Raudonos papulės ir papulės-pūlinėliai;
- Skausmingi, pūlingi mazgai po oda (cistiniai pažeidimai).
Diagnostika
Gydytojas gali diagnozuoti aknę apžiūros metu. Šios apžiūros metu aknei diagnozuoti gydytojas pasiteirauja apie varginančius simptomus, jų pradžią, eigą, šeimininę anamnezę ir rizikos veiksnius.
Gydymas
Aknės gydymo tikslas – sustabdyti greitą naujų spuogų susidarymą ir išgydyti esamus spuogus. Yra keletas aknės gydymo būdų. Kiekvienas gydymo būdas skiriasi priklausomai nuo jūsų amžiaus, aknės tipo ir sunkumo. Aknės gydymui yra naudojamas vietinis ir sisteminis gydymas.
Vietinis gydymas
- Benzoilo peroksidas – sausina esamus spuogus ir veikia paviršines bakterijas, kurios dažnai paaštrina aknę;
- Salicilo rūgštis – padeda pašalinti viršutinį pažeistos odos sluoksnį. Salicilo rūgštis tirpdo negyvas odos ląsteles, kad neužsikimštų plaukų folikulai;
- Retinoidai – naikina juoduosius ir baltuosius spuogus ir padeda išvengti užsikimšusių porų - pirmųjų aknės požymių. Dažnai juos reikia naudoti kelis mėnesius, kol pastebėsite teigiamų rezultatų;
- Antibiotikai – vietiškai vartojami antibiotikai, kontroliuoja paviršiaus bakterijas, kurios sukelia spuogus. Antibiotikai veiksmingesni, kai derinami su benzoilo peroksidu.
Sisteminis gydymas
- Antibiotikai – dažniausiai aknei gydyti vartojami antibiotikai tinka vidutinio sunkumo ir sunkiems spuogams gydyti;
- Kontraceptikai – tam tikrų kontraceptikų vartojimas kartais gali padėti moterims, kurios turi spuogų;
- Hormonų terapija – naudinga kai kuriems žmonėms, sergantiems akne, ypač jei menstruacijų metu pasireiškia aknės paūmėjimas arba nereguliarios mėnesinės dėl hormonų pertekliaus.
Aknės prevencija
Visiškai išvengti aknės, ypač hormonų pokyčių metu, neįmanoma, tačiau galite sumažinti aknės atsiradimo riziką:
- Kasdien plaukite veidą šiltu vandeniu ir veido valymo priemone;
- Naudodami drėkinamąjį kremą be riebalų;
- Kiekvienos dienos pabaigoje nuvalyti makiažą;
- Laikant rankas atokiau nuo veido.
Paruošė med. dr. Edvin Ostapenko remiantis LR SAM diagnostikos ir gydymo protokolu
Apie OST KLINIKA
Klinikoje subūrėme patyrusių ir kvalifikuotų specialistų komandą, kartu tobulėjame ir siekiame naujų ambicingų tikslų tiek medicinos, tiek mokslo srityse. Daugelis mūsų gydytojų aktyviai dalyvauja moksliniuose tyrimuose, konferencijose ir kongresuose, kuriuose dalijasi savo žiniomis ir patirtimi. Klinikoje dirbantys gydytojai palaiko ryšius su garsiausiais Europos mokslininkais ir glaudžiai su jais bendradarbiauja, siekdami užtikrinti, kad mūsų pacientai gautų geriausią priežiūrą ir paslaugas.